Róża Thun: musimy razem wziąć odpowiedzialność za klimat. Również ci, którzy bojąc się zmian, blokują drogi, wysypują zboże

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Roman Skiba PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
13-05-2024,12:00 Aktualizacja: 13-05-2024,12:06
A A A

Musimy razem wziąć odpowiedzialność za klimat, bo mamy przecież tylko jedną Ziemię. Trzeba rozważnie korzystać z ograniczonych zasobów środowiska - podkreśla Róża Thun, kandydująca do Parlamentu Europejskiego z list Trzeciej Drogi w okręgu dolnośląsko-opolskim.

W poniedziałek we Wrocławiu obecna europosłanka i liderka listy Trzeciej Drogi (Polska2050/PSL) w okręgu dolnośląsko-opolskim w tegorocznych wyborach do PE, podkreśliła, że walka z zanieczyszczeniem środowiska będzie jedną z najważniejszych w najbliższej przyszłości.

minister rolnictwa, siekierski, wpr, polityka rolna ue

Siekierski: WPR staje się bardziej polityką klimatyczną. Takie wsparcie, jak obecne, skończy się w 2027 r.

Wspólna Polityka Rolna staje się bardziej polityką klimatyczną, środowiskową i takie wsparcie, jak to obecne, skończy się w perspektywie roku 2027 – ostrzegał minister rolnictwa Czesław Siekierski. Przyznał też, że zmiany na polskiej...

"Dziś walka z katastrofą klimatyczną jest wyzwaniem dla każdego z nas. Dziś każdy człowiek ma swoje zadanie w ratowaniu klimatu. Jeżeli na serio nie chcecie, by nasze dzieci i wnuki żyły w zagrożeniu chorobami, niedoborem wody, brakiem perspektyw, to razem ze mną musicie wziąć odpowiedzialność na siebie" - powiedziała Thun na konferencji prasowej.

Podkreśliła, że z ograniczonych zasobów środowiska trzeba korzystać rozważnie i mądrze, i należy wykorzystywać szanse, które zapewnia rozwój badań, rozwój nowych technologii.

To jest również wiele nowych, ciekawych i dobrych miejsc pracy. Nie ma innego wyjścia. Zapewniam was, że zrobię wszystko, by wszyscy to zrozumieli. Również ci, którzy boją się zmian i bojąc się tych zmian blokują drogi, wysypują zboże. Albo będziemy świadomi, albo klimat wyznaczy nam o wiele trudniejsze zadania niż ograniczenie zużycia paliw kopalnianych” - powiedziała Thun.

Podkreśliła, że walka toczy się o bezpieczeństwo następnych pokoleń zarówno militarne, jak i klimatyczne, i „to wszystko jest możliwe, ale potrzeba więcej mądrych Polek i Polaków w Parlamencie Europejskim”.

rada ds rolnictwa, prezydent, ardanowski, ue, wpr

Ardanowski: pod szyldem zmian klimatycznych UE zniszczy rolnictwo rodzinne i europejskie

Wspólna Polityka Rolna poddawana jest destrukcji – ocenił we wtorek Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP. Jego zdaniem chodzi o to, by "pod szyldem...

„Nie możemy wprowadzać narracji, że chcemy wprowadzać tylko zakazy. Europa nie jest od zakazywania, ale od wypracowywania rozwiązań. Europa jest od stawiania czoła wyzwaniom. Musimy też obalać mity i dezinformację” - powiedziała Thun.

Jako przykład dezinformacji podała, że nigdy nie było zakazu używania samochodów spalinowych.

„Natomiast dzięki temu, że rozumiemy w Europie zagrożenie katastrofą klimatyczną, dzięki postępowi i rozwojowi technologii doprowadzimy do tego, że już od 2035 roku wszystkie nowe samochody będą zeroemisyjne i będą dostępne po cenach - tak mówią prognozy - niższych niż obecnie samochody spalinowe” - powiedziała europoseł.

Tegoroczne wybory do PE odbędą się w różnych państwach UE 6-9 czerwca. W Polsce 9 czerwca wybieranych będzie 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.

Poleć
Udostępnij