Rolnicze śmieci fruwają po okolicy. Samorządy mają dość

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-10-2017,9:45 Aktualizacja: 19-10-2017,10:00
A A A

Lokalne samorządy proszą rolników, by przykładali się do właściwego zagospodarowania odpadów, które powstają podczas prac w gospodarstwach i na polach. Wielkopolska gmina Przemęt apeluje na przykład o odpowiednie postępowanie ze zużytymi produktami foliowymi.

"Częstym widokiem na polach są porozrzucane resztki zużytych folii ogrodniczych, folii po kiszonkach, sianokiszonkach, worków po nawozach oraz BIG BAGI. Odpady są rozwiewane przez wiatr, gnane podmuchami przemieszczają się po otwartych przestrzeniach, zatrzymując się na miedzach, skarpach rowów i w przydrożnych zadrzewieniach. Nierzadko zdarza się także, że fragmenty folii dostają się na prywatne posesje" - napisała w komunikacie gmina.

segregacja śmieci, śmieci, odpady komunalne, ministerstwo środowiska, Wspólny System Segregacji Odpadów

Cztery pojemniki na śmieci. W życie wchodzą nowe zasady segregacji

Wspólny dla całego kraju "czteropojemnikowy" system segregacji śmieci zacznie obowiązywać 1 lipca, jednak przewidziano okres przejściowy na jego wdrożenie. Większość dużych miast wprowadzi nowe zasady dopiero w 2018, a nawet 2019...

Samorządowcy podkreślają, że foliowe śmieci nie tylko szpecą krajobraz, ale także stanowią zagrożenie dla środowiska. Tymczasem wystarczy skrzętnie zbierać zużyte folie i dostarczać do zlokalizowanego na terenie gminy Punktu Selektywnej Zbiorki Odpadów Komunalnych, gdzie są przyjmowane bezpłatnie.

Mazowiecka gmina Chorzele również przypomniała niedawno, że nieprzydatne już w gospodarstwach rolnych przedmioty i substancje należy zagospodarować zgodnie z zasadami ochrony środowiska, by nie spowodować zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa ludzi.

"Opony od ciągników, środki ochrony roślin, sznurki, folie po kiszonkach i inne odpady powstające w związku z prowadzeniem gospodarstwa nie mogą być zaliczone do kategorii odpadów komunalnych" - wskazała gmina.

Takie śmieci muszą więc być przekazywane specjalistycznym podmiotom, posiadającym stosowne zezwolenia (ich wykazy są zazwyczaj dostępne w urzędach gmin).
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu