Cztery pojemniki na śmieci. W życie wchodzą nowe zasady segregacji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-06-2017,13:00 Aktualizacja: 30-06-2017,13:15
A A A

Wspólny dla całego kraju "czteropojemnikowy" system segregacji śmieci zacznie obowiązywać 1 lipca, jednak przewidziano okres przejściowy na jego wdrożenie. Większość dużych miast wprowadzi nowe zasady dopiero w 2018, a nawet 2019 r.

Ministerstwo Środowiska, chcąc poprawić efektywność segregacji odpadów komunalnych, wydało z końcem ub.r. rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów.

śmieci, segregowanie śmieci, recykling, ministerstwo środowiska, odpady komunalne, Sławomir Mazurek

Od lipca nowe zasady segregacji śmieci. Wciąż daleko nam do liderów

Szkło do zielonego pojemnika, papier do niebieskiego, metale i plastik do żółtego, a resztki kuchenne do brązowego - tak od 1 lipca będą wyglądać minimalne standardy segregacji odpadów w gminach. MŚ argumentuje, że zmiany spowodowane...

W 2020 r. zgodnie z prawem UE musimy bowiem uzyskać 50 proc. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. Obecnie ten poziom - jak informuje resort - wynosi 26 proc., a rocznie wskaźnik wzrósł zaledwie o 0,7 proc.

Konsekwencją rozporządzenia będą nowe zasady segregacji śmieci, które zaczną obowiązywać na terenie całego kraju od 1 lipca.

Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO) opierać się będzie o segregację odpadów w podziale na cztery frakcje.

Do pojemnika niebieskiego trafi papier, do zielonego szkło, do żółtego metale i tworzywa sztuczne, a do brązowego odpady ulegające biodegradacji np. resztki jedzenia.

Ministerstwo tłumaczy, że brak jednolitych zasad selektywnej zbiórki groziłby utratą ok. 1,3 mld euro z funduszy unijnych, które można przeznaczyć na gospodarkę odpadami, np. na budowę większej liczby punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

śmieci, segregowanie śmieci, recykling, ministerstwo środowiska, odpady komunalne, Sławomir Mazurek

Segregujesz dobrze śmieci? To zapłacisz mniej

Od lipca wejdą ujednolicone zasady selektywnej zbiórki odpadów. Będą one zbierane z podziałem na 4 frakcje: szkło, papier, odpady ulegające biodegradacji, metale i tworzywa sztuczne. MŚ tłumaczy zmiany tym, że obecnie w Polsce tylko...

Rozporządzenie zakłada jednak okresy przejściowe m.in. ze względu na obowiązujące w gminach umowy na wywóz śmieci. Oznacza to, że nowe zasady segregacji samorządy wprowadzą w zależności od tego, kiedy zakończą się te umowy, lecz nie później niż 30 czerwca 2021 r.

Na wymianę pojemników na te we właściwych kolorach gminy będą miały 5 lat, tzn. maksymalnie do 30 czerwca 2022 r.

Resort podaje, że oznakowanie dotychczas obowiązujących pojemników będzie musiało być zmienione w pół roku od wejścia WSSO.

Z informacji PAP uzyskanych w magistratach wynika, że nowe zasady segregacji odpadów w większości dużych miast będą wdrożone najczęściej od 2018 lub 2019 roku.

Wyjątkiem jest np. Zabrze, gdzie rozporządzenie nie spowoduje zmiany uchwały śmieciowej miasta, Wrocław gdzie trzeba będzie zmienić jedynie oznakowanie pojemników, czy Katowice.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu