Rolnicy mocno narażeni na raka skóry. Trzeba zagwarantować im leczenie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
31-05-2021,13:40 Aktualizacja: 01-06-2021,13:15
A A A

Według ekspertów, niedługo w Polsce większość osób, które zachorują na raka kolczystokomórkowego będą stanowili rolnicy, sadownicy, rybacy, leśnicy i ogrodnicy, którzy niemal całe zawodowe życie spędzają na otwartej przestrzeni.

Dlatego właśnie rolnicy i sadownicy domagają się od Ministerstwa Zdrowia refundacji leczenia raka, którego można nabawić się od promieniowania słonecznego - podaje TVP3 Łódź.

KRUS, pandemia koronawirusa, Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS, Jedlec, Szkalrska Poręba

Masz problemy po koronawirusie? KRUS organizuje rehabilitację

Nowy profil rehabilitacji leczniczej - dla osób po przebytej chorobie COVID-19 - uruchamia Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.   Specjalistyczny profil poprawy zdrowia będzie organizowany w dwóch Centrach...

Pod listem do resortu podpisały się: Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej, Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów, Związek Powiatów Polskich i organizacje pacjenckie.

- Całe życie rolnicy pracują na zewnątrz. Co oznacza, że każdego dnia są wystawieni na promieniowanie słoneczne, czyli szkodliwe promienie UV, powodujące raka skóry. Staram się z domu wychodzić o godz. 7 rano, wracam o godz. 20 - powiedział stacji Dariusz Graczyk, rolnik z powiatu kutnowskiego.

Taki tryb pracy przytłaczająca większość gospodarzy prowadzi od wczesnej wiosny aż do jesieni. A przecież są to miesiące, kiedy słońce świeci najmocniej.

- Przed słońcem się nie chronimy, bo w takie upalne dni, latem, mamy dużo prac polowych przy zbiorze słomy, zboża, traw - podkreślił gospodarz.

I tutaj jest największy problem bowiem w wyniku takiej długotrwałej pracy wykonujący ją są mocno narażeni na wystąpienie raka skóry. I powinni mieć, zwłaszcza że często są to osoby starsze, zapewnioną jak najlepszą opiekę i leczenie. Tymczasem - jak podaje TVP3 - terapia nie jest refundowana.

- Należy zwrócić uwagę, aby warunki leczenia były dla nich godne, aby za tę ciężką prace wykonywaną przez dziesiątki lat w gospodarstwach na rzecz także państwa, na starość, mieli możliwość skutecznego leczenia, przeciwdziałania chorobom - stwierdził Mirosław Maliszewski ze Związku Sadowników RP.

Autorzy listu czekają na odpowiedź Ministerstwa Zdrowia.
 

źródło: TVP3 Łódź

Poleć
Udostępnij
Skomentuj