Razem będą walczyć z monopolem sieci handlowych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-04-2016,8:05 Aktualizacja: 22-04-2016,9:14
A A A

W resorcie rolnictwa odbyło się spotkanie przedstawicieli: producentów rolnych, przetwórców oraz handlu. Rozmowa dotyczyła warunków współpracy. Ustalono m.in. że powstanie wspólny zespół do spraw zwalczania nieuczciwych praktyk.

Spotkaniu przewodniczył Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa, który poinformował o działaniach podejmowanych przez resort w tym zakresie. Obecna była Bernadeta Kasztelan-Świetlik, wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Krajowa Rada Izb Rolniczych, sieci handlowe

Rolnicze organizacje mają dość monopolu sieci handlowych

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Krajowa Rada Izb Rolniczych chcą przeciwstawić się monopolowi sieci handlowych, które wykorzystując swoją pozycję nakładają na dostawców towarów...

Rozmowy odbyły się na prośbę Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Krajowej Rady Izb Rolniczych, które wystosowali pismo do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela z prośbą o zorganizowanie takiego spotkania.

W liście przekazano wykaz praktyk stosowanych przez sieci handlowe. Organizacje producentów rolnych przeciwstawiają się monopolowi sieci handlowych, które - w przekonaniu producentów - wykorzystując swoją pozycję, nakładają na dostawców produktów różne obciążające ich opłaty.

Na liście znalazło się 40 opłat, jakie pobierają sieci poza marżą handlową: m.in. za usługi promocyjne i reklamowe, przeprowadzenie akcji okolicznościowych takich jak "nowy rok" czy "dzień dziecka", akcje lojalnościowe, upusty krótkookresowe, opłaty z tytułu otwarcia placówki, opłaty związane z gratisami, opłaty półkowe i wiele innych.

zakupy, sklepy, Społem, handel, podatki, Polska Grupa Supermarketów, PGS

Chcą chronić sklepy Społem i ograniczyć handel w niedzielę

Polska Grupa Supermarketów (PGS) zapowiada obronę najniższej skali podatkowej 0,01 proc. dla najmniejszych sklepów oraz 0,1 proc. dla sieci o obrotach do 240 mln zł. Celem jest ochrona największej polskiej sieci Społem, pod...

Wiceminister przedstawił zgłaszane przez producentów rolnych i przetwórców problemy występujące w relacjach z handlem podkreślając, że zbiegły się one w czasie z aktualną, trudną sytuacją w rolnictwie. Zwrócił też uwagę na fakt, iż nieprawidłowo funkcjonujący łańcuch dostaw żywności jest problemem w całej Unii Europejskiej.

Jak mówił, wiele państw już wprowadziło rozwiązania eliminujące nieprawidłowości. Polska jest jednym z niewielu krajów, na co wskazywała Komisja Europejska, który takich szczególnych rozwiązań jeszcze nie wprowadził.

Bogucki przedstawił rozwiązania, jakie w tym zakresie wdrożyły niektóre kraje; funkcjonują one jako przepisy prawne, jak również w charakterze dobrowolnych kodeksów.

Wiceszef resortu poinformował o pracach prowadzonych w resorcie w zakresie opracowania projektu ustawy dotyczącej współpracy w łańcuchu żywnościowym oraz innych zmian wprowadzanych w przepisach dot. znakowania towarów oraz funduszu promocji.
Podatek od hipermarketów, paweł szałamacha, ministerstwo finansów

Podatek od marketów przyniesie mniejsze zyski

Planowany podatek od marketów prawdopodobnie nie przyniesie wpływów do budżetu w wysokości 2 mld zł. Bierzemy to poważnie pod uwagę - poinformował na posiedzeniu sejmowej komisji gospodarki i rozwoju Leszek Skiba, wiceminister...

Przedstawiciele organizacji rolników i przetwórców wskazywali przede wszystkim na potrzebę rozwiązań o charakterze legislacyjnym, natomiast organizacje handlowe jako lepsze rozwiązanie uznały wprowadzenie dobrowolnego kodeksu dobrych praktyk handlowych w połączeniu z już istniejącą ustawą o zwalczaniu nieuczciwych praktyk rynkowych.  

Do propozycji organizacji handlowych odniosła się m.in. prezes UOKiK, która wskazała na niedoskonałości istniejących rozwiązań i możliwości włączenia się UOKiK w działania zwalczające nieuczciwe praktyki w oparciu o nową ustawę.

Bogucki podsumowując spotkanie stwierdził, że należy prowadzić prace nad opracowaniem Kodeksu Dobrych Praktyk Handlowych. Opowiedział się za powołaniem zespół roboczego ds. zwalczania nieuczciwych praktyk, złożonego z przedstawicieli wszystkich zainteresowanych stron.

Andrzej Faliński, dyrektor Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji powiedział PAP, że ze spotkania wynika, że przepisy dotyczące relacji handlowych między dostawcami żywności i sieciami nie  będą tak rygorystyczne, jak się początkowo wydawało. - Spotkanie rodzi nadzieję, że będą ważone racje wszystkich uczestników łańcucha żywnościowego - powiedział. Według niego wstępny projekt ustawy dotyczący łańcucha dostaw  ma być gotowy w maju.

Prace dotyczące relacji rolnik-dostawca-handel prowadzone były także za poprzedniej koalicji rządowej. Mimo wielu zapowiedzi uregulowania tej kwestii nie powstał żaden dokument prawny.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj