Ratują ginące zawody. Ruszają kursy na baców i juhasów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-03-2017,13:00 Aktualizacja: 14-03-2017,14:51
A A A

Samorząd województwa małopolskiego finansuje kurs bacowski i dla czeladników-juhasów w ramach wspierania ginących zawodów. Na Śląsku zaś kontynuowany będzie Wojewódzki Program Owca Plus.

Zarząd tego drugiego województwa ogłosił właśnie dwa otwarte konkursy ofert na realizację zadań publicznych. Pierwszy dotyczy działań z zakresu ochrony przyrody i krajobrazu, zawartych w Wojewódzkim Programie Aktywizacji Gospodarczej oraz Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Beskidów i Jury Krakowsko-Częstochowskiej (Owca Plus do roku 2020).

wypas owiec, owce, Stanisław Kutyna, Regionalny Związek Hodowców Owiec i Kóz w Sanoku

Udany sezon dla hodowców owiec. Pogoda sprzyja wypasowi

Nawet do końca października może potrwać tegoroczny wypas owiec w Bieszczadach i Beskidzie Niskim - powiedział Stanisław Kutyna z Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Sanoku. Dodał, że tegoroczny sezon był dla hodowców...

Przedsięwzięcie ma na celu ochronę czynną bioróżnorodności i krajobrazu przez prowadzenie wypasu (tradycyjnego, szałaśniczego) owiec na wybranych halach i polanach górskich Beskidów oraz wypasu owiec i kóz na murawach Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Budżet konkursu jest spory bowiem wynosi 496.780 zł. 421 tys. zł przeznaczono na realizację projektów w Beskidach, a 75.780 zł na zadania na Jurze.

Drugi konkurs związany jest z promocją programu. W ramach puli 80 tys. mają być dotowane projekty w dziedzinie pielęgnowania i rozwijania m.in. tożsamości lokalnej.

"Wsparcie można pozyskać m.in. na organizację: festynów, wystaw, warsztatów, publikacji, kampanii społecznych promujących tradycję pasterską Beskidów oraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej związaną z obyczajami, potrawami oraz folklorem i sztuką inspirowaną pasterstwem" - czytamy w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

O wsparcie w obu konkursach mogą starać się m.in. organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne oraz stowarzyszenia samorządu terytorialnego. Oferty należy składać do 27 marca.
znęcanie się nad zwierzętami, kozy, owce, Szczyrk, hodowla owiec, przestępstwo

Dramat w Szczyrku. Hodowca zagłodził kozy i owce

Za znęcanie się nad stadem owiec i zagłodzenie 53 z nich odpowie przed bielskim sądem hodowca ze Szczyrku Robert J. Grozi mu kara do dwóch lat więzienia - podały służby prasowe Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej. Zdaniem śledczych...

Mniej czasu, bo tylko do 17 marca, mają natomiast na zgłoszenia chętni do odbycia bezpłatnego kursu bacowskiego oraz na czeladnika-juhasa. Z inicjatywy Komisji Rolnictwa Sejmiku Województwa Małopolskiego sfinansuje je właśnie tamtejszy samorząd.

"Pomysł organizacji kursów zrodził się z potrzeby wsparcia ginących zawodów, promocji pasterstwa i związanej z pasterstwem tradycji oraz dbałości o górskie obszary Małopolski" - podaje biuro prasowe urzędu.

Kurs bacy będzie obejmował 12 godz. zajęć teoretycznych oraz 6 godz. praktycznych i skupi się na podsumowaniu dotychczasowej wiedzy osób oraz przygotowaniu ich do egzaminu.

Natomiast kurs na czeladnika-juhasa ma nie tylko przygotować kandydata do pracy, ale położyć fundament do pełnienia w przyszłości roli bacy. W tym celu przewidziano aż 42 godz. teorii i  160 godz. stażu zawodowego na bacówce w sezonie wypasów.

Co ważne, bacowie decydujący się na przyjęcie adepta na juhasa w formie stażu zawodowego otrzymają dofinansowane na doposażenie stanowiska pracy. Staże zaplanowano od czerwca do sierpnia, zaś zajęcia teoretyczne będą realizowane w kwietniu (przed redykiem).  

Organizatorem kursów jest Małopolski Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego z Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach, a kurs i egzamin zostanie przeprowadzony w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu-Kokoszkowie, który jest partnerem projektu.

Poleć
Udostępnij