Przedsiębiorcy mogą starać się o wsparcie z planu Junckera

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Dorota Zawiślińska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-10-2015,13:10 Aktualizacja: 29-10-2015,13:28
A A A

Przedsiębiorcy mogą już ubiegać się o wsparcie z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych w ramach planu Junckera - mówi Dariusz Kacprzyk, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych powstał z inicjatywy szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera, aby pobudzić inwestycje w Unii Europejskiej.  - Plan Junckera, który zakładał ponad 300 mld euro na inwestycje w Europie powoli staje się faktem. Wszelkie działania formalne, które były wymagane do jego uruchomienia, zostały de facto podjęte. W tej chwili czas na to, by po raz pierwszy wystąpić z konkretnymi wnioskami o wsparcie z tego funduszu - podkreślił prezes BGK.

konstytucji dla przedsiębiorców, rada ministrów, ministerstwo rolnictwa

Rząd przyjął projekt "konstytucji dla przedsiębiorców"

Rada Ministrów przyjęła projekt nowej ustawy, która ma stanowić "konstytucję dla przedsiębiorców" i zawiera podstawowe normy regulujące działalność gospodarczą w Polsce. Projekt Prawa działalności gospodarczej...

Jak mówił, będzie ono polegało na przykład na uzyskaniu gwarancji kredytowej dla projektów, które bez takiego wsparcia mogłyby zostać uznane przez banki komercyjne za zbyt ryzykowne. - To będzie możliwość uzyskania poręczeń lub gwarancji w ramach rozwiązania typu de minimis, a także będzie to pomoc kapitałowa - zaznaczył.

- Zachęcam polskich przedsiębiorców do komunikowania się z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, a także innymi bankami po to, by przygotować pierwsze projekty i przedstawić je do akceptacji Europejskiemu Funduszowi Inwestycji Strategicznych" - mówił Kacprzyk.

Zwrócił uwagę, że za współpracę z BGK przedsiębiorcy mogą uzyskać dodatkowe punkty, a to zwiększa szanse na uzyskanie tego wsparcia.

- Podstawowe kryteria związane z planem Junckera zakładają, że projekty muszą generować możliwość spłaty zadłużenia. Mówimy właściwie o każdej dziedzinie gospodarki, z wyjątkiem takich tradycyjnych wyłączeń związanych chociażby z wysoką emisją dwutlenku węgla, hazardem czy produkcją broni. Wszystkie inne projekty mamy nadzieję uda nam się tak przygotować, opisać, by mogły starać się z powodzeniem o wsparcie w ramach planu Junckera - zapewnił szef BGK.

Jak mówił, "nie ma niestety kopert narodowych, będzie obowiązywać zasada, kto pierwszy, ten lepszy". - Im szybciej zaczniemy w Polsce przedstawiać bardzo konkretne projekty, tym większe mamy szanse na dodatkowe miliony czy miliardy euro - ocenił na koniec.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj