Polskie rolnictwo dogoniło europejską czołówkę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Bartłomiej Figaj PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-12-2020,14:25 Aktualizacja: 21-12-2020,14:22
A A A

Środki europejskie przede wszystkim służą temu, by unowocześniać wieś, by życie tam stawało się łatwiejsze, by zapewnić rolnikom dostęp do tego wszystkiego, do czego ludzie mają dostęp w mieście - uważa Andrzej Duda.

Prezydent był gościem programu "Tydzień" na antenie TVP. Podczas rozmowy był m.in. pytany o środki europejskie dla rolników, o nową perspektywę finansową oraz o tzw. Europejski Zielony Ład.

agrobiznes, koniunktura w rolnictwie, irgagr, covid-19, kryzys gospodarczy

Rolnicy pesymistycznie patrzą w przyszłość. Tak źle nie było od dawna

W czwartym kwartale br. wartość wskaźnika koniunktury w rolnictwie obliczanego przez Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRGAGR) zmniejszyła się o 1,7 pkt. Pogorszenie się koniunktury jest skutkiem osłabienia się...

- Pamiętajmy, z jakiego poziomu startowało polskie rolnictwo podczas przemian ustrojowych, jak bardzo było do tyłu w porównaniu z tym, co już wówczas miało rolnictwo na zachodzie Europy. I dzisiaj okazuje się, że jesteśmy w absolutnej europejskiej czołówce - powiedział Duda.

- Natomiast czemu służą te środki europejskie? Przede wszystkim właśnie temu, by unowocześniać wieś, by życie tam stawało się coraz łatwiejsze, by zapewnić rolnikom dostęp do tego wszystkiego, do czego ludzie mają dostęp w mieście. Aby nie było drastycznej różnicy między poziomem życia na wsi a poziomem życia w wielkich miastach. To wielkie zadanie i tu przede wszystkim powinny być inwestowane środki europejskie - ocenił prezydent.

Wskazał, że oprócz dopłat europejskich rolnicy otrzymują też inne świadczenia m.in. od polskiego państwa jak choćby program 500+. - Cieszę się, że pomoc trafia bezpośrednio do codziennych budżetów rodzin, by można było zrealizować różnego rodzaju zakupy, zaspokoić potrzeby właśnie dzieci w różnym zakresie. To jest bardzo ważne - zaznaczył Duda.

Pytany, jakie ustawy dotyczące rolnictwa wprowadzone w ostatnim czasie uważa za najistotniejsze wskazał m.in. na ustawę o spółdzielniach rolników oraz ustawę, która umożliwia sprzedaż bezpośrednią i wprowadza rozwiązania podatkowe, które ułatwiają rolnikom bezpośrednią sprzedaż swoich produktów.

- Ale także choćby ustawa o kołach gospodyń wiejskich, która nie dotyczy wprost działalności rolniczej - dotyczy tego, co panie mogą robić. Po co? Właśnie po to, by budować społeczeństwo obywatelskie na poziomie lokalnym. Bo jest to bardzo dobra forma rozwoju właśnie społeczności lokalnej w kołach gospodyń wiejskich. Bardzo ją cenię, uważam, że to niezwykle pożyteczne - zakończył prezydent Andrzej Duda.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu