Rolnicy pesymistycznie patrzą w przyszłość. Tak źle nie było od dawna

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-12-2020,16:10 Aktualizacja: 09-12-2020,16:10
A A A

W czwartym kwartale br. wartość wskaźnika koniunktury w rolnictwie obliczanego przez Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRGAGR) zmniejszyła się o 1,7 pkt.

Pogorszenie się koniunktury jest skutkiem osłabienia się nastrojów - wartość wskaźnika zaufania, jednej z dwóch składowych ogólnego wskaźnika koniunktury, spadła aż o 11,9 punktu.

"To jeden z największych kwartalnych spadków wartości wskaźnika zaufania w historii badania. Większe odnotowano tylko w drugim kwartale br. oraz w czwartych kwartałach lat 2008 i 2009, tj. w okresie światowego kryzysu finansowego  i  gospodarczego,  który  dla  polskiego  rolnictwa  był  potężnym wstrząsem" - czytamy w komunikacie.

restrukturyzacja gospodarstw, zadłużenie gospodarstw, pieniądze

Restrukturyzacja zadłużonych gospodarstw wyjątkowo się ślimaczy

Między innymi wysokością długów i brakami w dokumentacji tłumaczy ministerstwo rolnictwa zastój w realizacji przepisów o restrukturyzacji zadłużonych gospodarstw rolnych. Od początku funkcjonowania ustawy o restrukturyzacji...

Specjaliści tłumaczą, że tym razem załamanie się nastrojów jest pośrednim skutkiem nadejścia drugiej fali epidemii Covid-19, wielkiej niepewności co do dalszego jej rozwoju oraz związanych z tym mglistych perspektyw odrodzenia się polskiej gospodarki i kształtowania się popytu na produkty rolno-spożywcze.

Mijający rok stoi bez wątpienia pod znakiem kryzysu Covid-19. Nastroje rolników zmieniały się w rytm rozwoju epidemii - w pierwszej połowie roku, wraz z wybuchem pandemii, wartość wskaźnika zaufania obniżyła się łącznie o 26,4 pkt, a w trzecim kwartale, po czerwcowym przesileniu, odrobiła cały ten spadek. 

Ostatni  kwartał  roku  zwykle  przynosi  osłabienie  się  nastrojów (o charakterze sezonowym), jednak tegoroczny spadek wartości wskaźnika zaufania jest kilkukrotnie większy niż zazwyczaj.

Spadek wartości ogólnego wskaźnika koniunktury byłby większy, gdyby nie wzrost wartości drugiej jego składowej, tj. wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych gospodarstw rolnych (o 3,4 pkt). Wzrost przychodów pieniężnych był skutkiem względnie wysokich cen podstawowych produktów rolnych.  

mleczarnia, Spółdzielnia Mleczarska Bielmlek, sprzedaż, utrzymanie na rynku,

Spółdzielnia Mleczarska Bielmlek pozostanie na rynku?

Trwają rozmowy w sprawie sprzedaży Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek. Wśród zainteresowanych kupnem są dwie firmy, które gwarantują utrzymanie zatrudnienia dla 100 osób.     Bielmlek to spółdzielnia...

"W sumie zatem kryzys Covid-19 ma w IV  kwartale br. zróżnicowany, a w konsekwencji umiarkowany wpływ na sektor rolny. Z jednej strony bowiem podminowuje nastroje producentów rolnych, z drugiej jednak nie widać załamania popytu na żywność. Wprawdzie nastąpił spadek popytu ze strony sektora HoReCa, zwiększył się jednak popyt gospodarstw domowych i zagranicy.Rolnicy zmniejszają nakłady na obrotowe środki produkcji i inwestycje" - informuje Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

Spada ich skłonność do finansowania produkcji kredytem. Pesymizm narasta i staje się powszechny. Kolejny kwartał to  zazwyczaj okres sezonowego spowolnienia w rolnictwie. "Biorąc wszystkie te czynniki pod uwagę, należy spodziewać się, że w I kwartale 2021 r. tendencja spadkowa zapoczątkowana jeszcze w połowie 2017 r. pogłębi się" - prognozują ekonomiści.

* Badanie okresowe zostało przeprowadzone w październiku i listopadzie na próbie 2054 gospodarstw rolnych.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej