Polski Związek Łowiecki przegrał w sądzie ze starostą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
21-09-2019,14:00 Aktualizacja: 21-09-2019,14:09
A A A

Sąd Okręgowy w Lublinie oddalił powództwo PZŁ. Związek domagał się uznania za nieważną umowy dzierżawy na obwód łowiecki nr 19 w gminie Międzyrzec Podlaski, którą z kołem Ogar podpisał powiat bialski.

- Sąd podzielił nasze poglądy, że należy uwzględniać możliwości dokonywania wyboru przez starostę podmiotów, z którymi może być zawarta umowa. Sąd potwierdził tym samym ważność umowy z kołem Ogar - mówi Jarosław Łataś, radca prawny reprezentujący starostę w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim".

sławomir izdebski, rolnicze opzz, polski związek łowiecki, Agencja Rozwoju Gospodarki Łowieckiej

Rolnicze OPZZ ma dość PZŁ. Chce szybkich zmian w prawie łowieckim

Powołanie Agencji Rozwoju Gospodarki Łowieckiej, przetargi na dzierżawę obwodów łowieckich, szacowanie szkód łowieckich przez ARiMR - to niektóre ze zmian, jakie w Prawie łowieckim chce wprowadzić rolniczy OPZZ. Sławomir...

Spór zaczął się w styczniu 2017 roku. Mariusz Filipiuk, starosta bialski zerwał wówczas umowę z kołem Diana ze Stężycy, któremu zarzucił nieszacowanie szkód łowieckich w terminie, niewystarczającą redukcję populacji dzików w obwodzie i niewypłacanie należytych odszkodowań rolnikom.

W związku z tym, że lokalne koło Ogar złożyło wniosek o dzierżawę obwodu, starosta podpisał dokument. PZŁ i koło Diana zakwestionowało to na drodze sądowej.

- Sąd uzasadnił, że należy brać po uwagę to, że wpłynął wniosek koła Ogar oraz to, że były negatywne opinie wójta czy Lubelskiej Izby Rolniczej. Innymi słowy istniały powody, dla których starosta rozwiązał umowę z kołem Diana. Nie wspominając o tym, że był to czas szczytowej epidemii ASF na tym terenie. Sąd wziął pod uwagę również te okoliczności - tłumaczy dziennikowi Łataś.

To precedensowy wyrok. W takich sprawach do tej pory było tylko jedno orzeczenie Sądu Najwyższego z 2000 roku - w kompletnej opozycji do obecnego wyroku.

prawo łowieckie, polski związek łowiecki, ministerstwo środowiska, henryk kowalczyk, gospodarka leśna

Polski model łowiectwa pozostanie bez zmian

Ministerstwo Środowiska zapewnia, że nie trwają żadne prace nad zmianą ustawy Prawo Łowieckie oraz modelu łowiectwa. A myśliwi wykonują ważne zadania w gospodarce leśnej, które są dobrze oceniane przez ministra Henryka Kowalczyka....

Filipiuk, który sam jest myśliwym, podkreśla, że to sprawiedliwy wyrok. - Ewidentnie rozstrzyga, że jako starosta mam prawo decydować, które koło będzie dany obwód dzierżawić, a które nie. Te koła, które nie będą należycie realizować swoich zadań, będą miały wypowiadane umowy - zaznacza.

- W treści apelacji zarzucano naruszenie przez sąd pierwszej instancji przepisów o postępowaniu dowodowym i ocenie dowodów, a także naruszenie przepisów prawa materialnego - ustawy o prawie łowieckim. W szczegółowy sposób będziemy mogli odnieść się do treści wyroku po otrzymaniu odpisu wraz z uzasadnieniem - mówi z kolei Magdalena Raban z wydziału prasowego PZŁ.

Wyrok jest prawomocny. Sąd kosztami procesowymi obciążył związek.
 

źródło: "Dziennik Wschodni"

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu