Rolnicze OPZZ ma dość PZŁ. Chce szybkich zmian w prawie łowieckim

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-09-2019,13:10 Aktualizacja: 15-09-2019,11:46
A A A

Powołanie Agencji Rozwoju Gospodarki Łowieckiej, przetargi na dzierżawę obwodów łowieckich, szacowanie szkód łowieckich przez ARiMR - to niektóre ze zmian, jakie w Prawie łowieckim chce wprowadzić rolniczy OPZZ.

Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZ RIOR poinformował, że organizacja przygotowała projekt noweli Prawa łowieckiego. Dokument został złożony w biurze Jarosława Kaczyńskiego, szefa PiS.

Albert Paweł Kołodziejski, łowczy krajowy, polski związek łowiecki, walka z asf w polsce, sławomir izdebski

Rolnicze OPZZ domaga się odwołania łowczego krajowego

Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZRiOR domaga się od Henryka Kowalczyka, ministra środowiska szybkiego odwołania Alberta Kołodziejskiego ze stanowiska łowczego krajowego. "Od chwili powołania na to stanowisko Zarząd Główny Polskiego...

Jak wyjaśnił, celem proponowanych zmian jest "głęboka reforma gospodarki łowieckiej" w Polsce. - Ten system, który był do tej pory - bo mam nadzieję, że stanie się to faktem - sięga lat 50-tych. Dekretem Bieruta demokratyczny PZŁ (Polski Związek Łowiecki - PAP) został odebrany przez komunistów i przetrwał do dziś - mówił.

Izdebski dodał, że głęboko w to wierzy, że w nowej kadencji Sejmu i po zwycięstwie PiS dojdzie do zmiany przepisów łowieckich.

Szef OPZZ RIOR tłumaczył, że proponowana reforma przewiduje m.in. powołanie Agencji Rozwoju Gospodarki Łowieckiej, która podlegałaby premierowi i przejęłaby gospodarkę łowiecką oraz zadania z nią związane od PZŁ.

Prezes agencji pełniłby również funkcję Łowczego Krajowego. Agencja miałaby również 16 oddziałów, a nie 49 jak dzisiaj.

Izdebski poinformował, że dzierżawcy obwodów łowieckich mieliby również obowiązek przestrzegania zasad bioasekuracji, tak jak rolnicy. Mieliby również zabezpieczać obwody tak, by zwierzyna nie wyrządzała szkód w plonach, a także by nie roznosiła chorób, w tym ASF.

[WIDEO] Konferencja prasowa Sławomira Izdebskiego 12 września przed siedzibą PiS


sławomir izdebski, rolnicze opzz, odstrzał wilków, odstrzał łosi, wilki, łosie

Rolnicze OPZZ chce odstrzału wilków i łosi

Wilków i łosi w Polsce jest za dużo, trzeba zmniejszyć ich populację, gdyż te zwierzęta powodują straty u rolników i w gospodarce łowieckiej - przekonuje Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZ RIOR. Związkowiec poinformował, że w tej...

OPZZ RIOR postuluje również, by np. niedostosowanie się myśliwych do zasad bioasekuracji i utrzymywania pogłowia dzika na poziomie 0,1 na km kwadr. skutkowało natychmiastowym odebraniem obwodu łowieckiego.

Jedną z propozycji jest również to, by prezes nowej agencji rozpisywał przetargi na wydzierżawienie obwodów łowieckich, a w postępowaniach mogły brać udział podmioty zagraniczne.

- Nie możemy pozwolić sobie na to, by obwody były rozdawane za darmo - podkreślił Izdebski. Przypomniał, że rolnicy chcąc wydzierżawić ziemię Z KOWR, muszą przystąpić do przetargu i za to zapłacić.

Szef OPZZ RIOR pytany o dotychczasowe zmiany w Prawie łowieckim z 2018 roku - dotyczyły m.in. dekomunizacji władz PZŁ, zmiany sposobu szacowania szkód łowieckich (robią to teraz ODR), zwiększenia nadzoru Ministra Środowiska nad PZŁ, zakazu udziału osób poniżej 18 roku życia w polowaniach - porównał je do zatartego ciągnika, w którym wymieniono tylko koło.

- To tak jakby w starym zatartym ciągniku, wymienić jedno koło, a pozostawić stary silnik - powiedział. Ocenił, że obecny nadzór Ministra Środowiska nad PZŁ jest iluzoryczny.

Aleksander Brzózka, rzecznik resortu środowiska Aleksander Brzózka przekazał, że ministerstwo nie prowadzi prac nad zmianą przepisów Prawa łowieckiego.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj