Polski podręcznik dla winiarzy nagrodzony w Paryżu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Alfred Kyc PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-10-2019,12:30 Aktualizacja: 16-10-2019,12:40
A A A

Polski podręcznik "Winorośl i wina. Wiedza i praktyka" pod redakcją Romana Myśliwca i Ewy Wawro został nagrodzony przez Międzynarodową Organizacje Winorośli i Wina (OIV) w Paryżu.

Książkę wydała Fundacja na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa "Galicja Vitis" w Jaśle (Podkarpackie). - Jako pasjonaci polskiego winiarstwa postawiliśmy mocno na edukację. Fundacja prowadzi Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle. Jest to uczelnia, która kształci winiarzy - praktyków, uczy zawodu winiarza - powiedziała Ewa Wawro, współautora publikacji i prezes fundacji.

ewa wawro, podkarpacie, winobranie, produkcja wina, fundacja Galicja Vitis

Trudny i dziwny rok dla winiarzy. Anomalia pogodowe dały się we znaki

Na Podkarpaciu rozpoczęło się winobranie, które potrwa ok. miesiąca. - To bardzo dziwny i trudny rok dla winiarzy. Liczne anomalie pogodowe miały i nadal mają ogromny wpływ na zbiory - powiedziała Ewa Wawro, prezes fundacji "Galicja...
- Wydane przez nas książki, to jedyne do tej pory podręczniki dla winiarzy w Polsce. Były bardzo potrzebne i winiarze na nie czekali. W uprawę winorośli i produkcję wina w Polsce inwestują ludzie pochodzący z najróżniejszych profesji, stąd mamy ogromny głód wiedzy w tej dziedzinie, i to wiedzy często elementarnej - dodała.

"Winorośl i wino. Wiedza i praktyka" jest pracą zbiorowa pod redakcją Romana Myśliwca i Ewy Wawro. Wydawnictwo adresowane jest do osób zainteresowanych winiarstwem, właścicieli już istniejących winnic, jak i osób początkujących.

- Ze względu na rozległość tematyki winiarskiej publikacja podzielona została na dwie części. Pierwsza poświęcona jest zagadnieniom związanym z uprawą winorośli, a część druga produkcji wina - przypomniała Wawro.

Międzynarodowa Organizacja Winorośli i Wina (OIV) jest organizacją o profilu naukowo-technicznym. Skupia 47 państw.

Na Podkarpaciu istnieje ok. 150 winnic; liczą one od kilku arów do dwóch - trzech hektarów, przy czym przeważają winnice o powierzchni 20-40 arów.

W regionie uprawia się winorośl w sumie na ok. 100 hektarach, m.in. w okolicach Jasła, Krosna, Strzyżowa i Rzeszowa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj