Polska sprzedaje jednostki emisji CO2. I sporo zyskuje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-10-2015,13:05 Aktualizacja: 06-10-2015,13:43
A A A

Polska zyska ok. 20 mln zł ze sprzedaży Włochom jednostek emisji gazów cieplarnianych, a pieniądze trafią na modernizację budynków oświatowych - poinformował Maciej Grabowski, minister środowiska.

Obecny wraz z nim włoski minister środowiska Gianluca Galletti powiedział, że dzięki zawartemu porozumieniu z Polską Włochy spełnią kryteria Protokołu z Kioto.

Grabowski przypomniał, że to 11 umowa na sprzedaż jednostek emisji (tzw. AAU) przez Polskę. Dzięki transakcjom kraj zyskał w sumie ok. 800 mln złotych, a wszystkie pieniądze przeznaczone były w przedsięwzięcia zmniejszające emisje gazów cieplarnianych - dodał.

emisja co2, darmowe pozwolenia na emisję CO2, pakiet klimatyczny

Bruksela szykuje zmiany dotyczące darmowych pozwoleń na emisję CO2

Polityk proszący o anonimowość poinformował, że ma być mniej certyfikatów i mają one trafiać tylko do przedsiębiorstw, które tego naprawdę potrzebują. Darmowe zezwolenia na emisję CO2 mają pomagać unijnemu przemysłowi, który...

- Polska w ramach Protokołu z Kioto zobowiązała się do redukcji gazów o 6 proc., a ponieważ udało nam się zredukować je o 30 proc., możemy oferować nasze nadwyżki innym krajom - mówił Grabowski.

Galletti powiedział, że zawarta z Polską umowa to "namacalny dowód" współpracy na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych między Rzymem a Warszawą. - Cieszę się, że za sprawą tego porozumienia nasz kraj spełni wymogi postawione w Kioto - podkreślił włoski minister.

Według Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej środki z umowy z Włochami sfinansują 40 projektów. Jacek Gdański, wiceprezes funduszu poinformował, że trwają rozmowy z potencjalnymi beneficjentami. Liczy, że zrealizuje je do końca 2018 roku.

Marcin Korolec, pełnomocnik polskiego rządu ds. polityki klimatycznej Marcin Korolec poinformował wcześniej PAP, że za pozyskane z umowy z Włochami pieniądze w Polsce uda się przeprowadzić kilkanaście projektów termomodernizacji szkół. Jak podkreślił, nabory projektów w tej sprawie zostaną przeprowadzone przez NFOŚiGW.

Na sprzedaży AAU Polska uzyskała już ponad 800 mln zł. Umowy podpisano m.in. z Hiszpanią i Irlandią.

W ramach Krajowego systemu zielonych inwestycji, NFOŚiGW ogłosił 13 konkursów, podpisano też blisko 400 umów z beneficjentami. Inwestycje mają rocznie przynosić zmniejszenie emisji CO2 o ponad 1,2 mln ton.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE