Polska może zostać liderem produkcji ekożywności

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Biznes Newseria, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-03-2015,10:40 Aktualizacja: 24-03-2015,10:50
A A A
W ostatnim roku popyt na żywność ekologiczną wzrósł o 20 proc. Wartość tego rynku jest już szacowana na 700 milionów złotych.
 
Rynek żywności ekologicznej to od kilku lat jeden z najszybciej rozwijających się segmentów na świecie. W krajach Europy Zachodniej i USA stanowi ok. 4 proc. rynku rolno-spożywczego. 
 
W Polsce to na razie 0,3 proc., ale zdaniem ekspertów w ciągu 5 lat może wzrosnąć nawet do 10 proc. Z danych SGGW wynika, że już co dziesiąty Polak regularnie kupuje żywność ekologiczną, doceniając jej smak, wysoką jakość oraz walory prozdrowotne.
 
- Coraz więcej ludzi szuka produktów o wysokiej jakości i produktów prozdrowotnych lub ekologicznych. Jesteśmy pierwszą i największą siecią oferującą taką żywność. Podaż spotyka się z rosnącym popytem i piąty rok z rzędu odnotowujemy ponad 30-proc. wzrosty sprzedaży - mówi agencji informacyjnej Newseria Sławomir Chłoń, prezes zarządu Organic Farma Zdrowia.
 
Wartość polskiego rynku żywności ekologicznej wynosi ok. 700 mln zł. Zdaniem ekspertów w 2015 roku na ekologiczną żywność Polacy wydadzą znacznie więcej, bo ok. 770 mln zł. 
 
Wzrost zainteresowania takimi produktami to efekt nie tylko zwiększającej się świadomości zdrowotnej Polaków, lecz także coraz lepszej podaży. Zwiększa się liczba producentów żywności ekologicznej, a co za tym idzie wyroby tanieją. 
 
- Nasz sektor ekologiczny rozwija się dynamicznie. Rośnie liczba certyfikowanych gospodarstw rolnych, większa się areału ziemi, która jest przeznaczona pod te uprawy, przybywa przetwórców i handlowców. Podaż rynku rośnie bardzo szybko i myślę, że Polska może być w ciągu kilku lat jednym z absolutnych liderów w Europie w produkcji. Mam też nadzieję, że przez dekadę uda się trochę dogonić rynek europejski pod względem konsumpcji - dodaje szef OFZ. 
 
Z danych Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wynika, że pod koniec 2014 roku w Polsce działało 426 certyfikowanych przetwórni, czyli o niemal 5 proc. więcej niż rok wcześniej. 
 
O tym, że produkt pochodzi z certyfikowanego źródła świadczy symbol zielonego listka na opakowaniu. Polacy najchętniej kupują ekologiczne produkty roślinne, jaja, miód oraz produkty zwierzęce, np. wyroby wędliniarskie. Dużym popytem cieszy się także ekologiczne pieczywo. 
 
Ekoprodukty dostępne są już nie tylko na bazarach lub w specjalistycznych sklepach, lecz także coraz częściej trafiają na półki supermarketów.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj