Polska Federacja Producentów Wina zainaugurowała działalność

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-04-2016,8:35 Aktualizacja: 18-04-2016,9:11
A A A

Polskie winiarstwo szansą na aktywizację małych gospodarstw rolnych - pod takim hasłem zainaugurowała działalność Polska Federacja Producentów Wina. Spotkanie zorganizowane w Sejmie otworzył Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa.

- W resorcie jesteśmy otwarci na współpracę oraz nowe postulaty i wnioski dotyczące aktywizacji mieszkańców wsi - zapewnił minister. Ryszard Zarudzki, podsekretarz stanu zaprezentował natomiast możliwości wsparcia dla rolników zajmujących się uprawą winorośli i producentów wina w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

Wśród działań, w ramach których możliwe jest dofinansowanie, wymienił takie jak: modernizacja gospodarstw rolnych, restrukturyzacja małych gospodarstw oraz premia dla młodych rolników.

wino, owoce, branża winiarska, przepisy, Służba Celna, Jantoń

Branża winiarska ma problem. Liczą na pomoc nowego rządu

Chociaż wyniki osiągane przez polską branżę winiarską z roku na rok są coraz lepsze, to dalszy rozwój mogą zastopować niejasne przepisy. Chodzi o próby przeklasyfikowania kolejnych wyrobów winiarskich przez podległą resortowi...

Plantatorzy zajmujący się uprawą winorośli mogą korzystać także z działań PROW 2014-2020 skierowanych do rolników np. w zakresie transferu wiedzy i innowacji, przywracania potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, rolno-środowiskowo-klimatycznych i innych, o ile spełnią kryteria dostępu określone w tych działaniach.

Według Zarudzkiego, wsparcie produkcji wina możliwe jest także w ramach działania Leader - wdrażanie lokalnych strategii rozwoju (LSR), wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój.

Producenci win podkreślali podczas spotkania, że sektor winiarski rozwija się w Polce bardzo dynamicznie, a z roku na rok rośnie liczba gospodarstw specjalizujących się w tej dziedzinie. Za taką działalnością rolniczą przemawia możliwość uzyskania dochodowości już przy areale 1-2 ha.

Rafał Stec z Polskiej Federacji Producentów Wina poinformował, że po rozmowach z resortem rolnictwa udało się osiągnąć to, że "polscy winiarze mogą wziąć udział w PROW". - Wcześniej nie było takiej możliwości. Z unijnych pieniędzy mogli korzystać tylko producenci cydrów i win owocowych. Wina gronowe były pominięte - powiedział.

Stec wymienił też inne postulaty producentów wina: opodatkowanie wina 8 proc. stawką VAT, zamiast 23 proc., a także umożliwienie sprzedaży wina bezpośrednio do punktów gastronomicznych czy hoteli bez pośredników.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement