Polscy rolnicy nie są optymistami. Ale jest coraz lepiej...

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-04-2016,15:05 Aktualizacja: 11-04-2016,13:08
A A A

Rolnicy uważają, że zmiany jakie zaszły w drugim półroczu 2015 roku i bieżąca koniunktura w ich gospodarstwach rolnych jest niekorzystna. Pesymistyczne były też prognozy dotyczące obecnego półrocza, ale ogólnie nastroje gospodarzy były minimalnie lepsze niż sześć miesięcy temu.

Główny Urząd Statystyczny podał właśnie wyniki badania koniunktury w gospodarstwach rolnych w drugim półroczu 2015 roku. Zostały nim objęte gospodarstwa osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz wylosowana próba gospodarstw indywidualnych (25,5 tys.) o wielkości ekonomicznej powyżej 4 tys. euro (więcej niż 15,6 tys. zł.).

rolnicy, inwestycje, badanie opinii społecznej

Rolnicy nie boją się zmian. Badanie Barometr Bayer

Polacy są otwarci na zmiany i innowacje. Dotyczy to zwłaszcza rolników - wynika z badania opinii społecznej Barometr Bayer. Bardziej przywiązane do tego co już znane są kobiety – 34,2 proc. woli rzeczy znane od nieznanych. Ich opinię...

GUS podaje, że w grudniu 2015 roku ogólna sytuacja gospodarstw, opłacalność produkcji rolniczej i popyt na produkty rolne była oceniana mniej pesymistycznie niż w czerwcu ub.r. W przypadku zapotrzebowania na produkty rolne, badani wypowiadali się nawet bardziej optymistycznie niż w grudniu 2014 r.

"Prawie 3/4 rolników uznało bieżącą (grudzień 2015 r.) ogólną sytuację swoich gospodarstw rolnych jako normalną, jak na tę porę roku lub dobrą. Należy zauważyć, że w porównaniu do poprzedniej edycji badania, przewaga opinii o złej sytuacji gospodarstw rolnych nad opiniami przeciwnymi zmniejszyła się i wynosiła minus 18,8 p. proc. wobec minus 25,5 p. proc. w czerwcu 2015 r." - informuje GUS.

Objęci badaniem rolnicy negatywnie ocenili opłacalność produkcji rolniczej. Saldo odpowiedzi poprawiło się jednak i wyniosło -30,2 p. proc. wobec -33,5 p. proc. w czerwcu 2015 r. Negatywnie, ale trochę lepiej oceniono też popyt na wytwarzane produkty rolne.

"Użytkownicy, którzy sygnalizowali zmiany wielkości sprzedaży wytworzonych produktów rolnych częściej oceniali je jako niekorzystne (zmniejszenie sprzedaży), przy czym bardziej pesymistyczni w swoich ocenach byli producenci produktów roślinnych niż zwierzęcych" - zaznacza GUS.

Urząd dodaje, że w ponad połowie badanych gospodarstw w 2015 r. dokonano inwestycji związanych z prowadzeniem działalności rolniczej, a w kolejnych 12 miesiącach 2016 r. - zgodnie z deklaracjami rolników - ich odsetek zmniejszy się do około 45 proc.

"W 2015 r. użytkownicy gospodarstw rolnych wskazywali dopłaty unijne, analogicznie jak w poprzednich latach, jako najważniejszy czynnik sprzyjający rozwojowi, a największymi barierami w ich opinii były zbyt niskie ceny wytwarzanych produktów rolnych i zbyt wysokie ceny środków produkcji" - podsumowuje GUS.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu