Pierwszy w języku polskim kalkulator emisji gazów cieplarnianych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-06-2021,10:00 Aktualizacja: 18-06-2021,11:05
A A A

Bank BNP Paribas uruchomił kalkulator AgroEmisja, który pozwala producentom rolnym i rolnikom szacować wielkość emisji gazów cieplarnianych z upraw roślin i produkcji mleczarskiej. Korzystanie z niego jest bezpłatne.

"Narzędzie powstało w oparciu o model obliczeniowy konsorcjum naukowo-biznesowego Cool Farm Alliance i ułatwi obniżanie emisji w gospodarstwach. To pierwsze i jedyne rozwiązanie tego typu w języku polskim, a jednocześnie kolejny krok BNP Paribas w stronę realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju" - zapewnił bank.

kalkulator emisji gazów cieplarnianych, produkcja zwierzęca, Wiesław Różański, Jerzy Wierzbicki

Branża mięsna chce zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych

Organizacje producentów mięsa chcą opracować kalkulator efektywności klimatycznej, który pozwoli na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych z produkcji zwierzęcej - poinformował Wiesław Różański, prezes Unii...

Zrównoważona produkcja jest trendem, który dotyczy całej branży spożywczej i rolnej.

"Bankowi zależy na tym, by producenci rolni i rolnicy mogli z wyprzedzeniem przygotowywać się do nowych, zielonych realiów, w tym do unijnej polityki Europejskiego Zielonego Ładu" - wyjaśniono w komunikacie.

Zielony Ład zakłada m.in., że do 2030 roku 25 proc. użytków rolnych będą zajmowały uprawy ekologiczne; zużycie nawozów i pestycydów ma spaść odpowiednio o: 20 i 50 proc., a o połowę ma zmniejszyć się zużycie antybiotyków w produkcji zwierzęcej.

- W Europejskim Zielonym Ładzie i zrównoważonej produkcji obniżanie emisji gazów cieplarnianych jest kluczowe. Jednocześnie to jeden z najtrudniejszych elementów do zmierzenia i zarządzania. Nasz kalkulator będzie więc konkretną, realną pomocą w tym trudnym wyzwaniu - podkreśliła Anna Link, dyrektor Biura Rozwoju Bankowości i Klientów Strategicznych w International Food&Agri Hub BNP Paribas.

drony w rolnictwie, Grzegorz Puda, Janusz Janiszewski, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

Drony mogą być wykorzystywane w pomiarach pól i szacowaniu szkód

Resort rolnictwa poinformowało, że drony w rolnictwie mogą być wykorzystywane m.in. w pomiarach pól, upraw, systemów nawadniania czy szacowania szkód. O możliwościach wykorzystania najnowszych technologii cyfrowych w rolnictwie...

Wewnętrzny mechanizm działania kalkulatora AgroEmisja jest zaawansowany, ale z punktu widzenia użytkownika jest to niewidoczne. Wystarczy podać podstawowe dane o hodowli lub uprawie, a wielkość emisji jest liczona automatycznie.

Zaznaczono, że wypełnienie formularza kalkulacji zajmuje 15-30 minut. Na koniec, oprócz wyniku o emisyjności, producent otrzymuje też szczegółowy raport, gdzie wskazane są m.in.: całkowita emisja ekwiwalentu dwutlenku węgla z produkcji, wartość emisji na poszczególne elementy produkcyjne oraz struktura kosztów tej emisji.

Bank BNP Paribas udostępnia kalkulator gazów cieplarnianych AgroEmisja bez opłat. Trzeba jedynie zarejestrować się jako użytkownik na portalu www.agronomist.pl, gdzie można znaleźć również inne narzędzia m.in. do monitorowania cen produktów rolnych czy wyszukiwania nieruchomości rolnych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj