Drony mogą być wykorzystywane w pomiarach pól i szacowaniu szkód

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-06-2021,9:15 Aktualizacja: 18-06-2021,9:21
A A A

Resort rolnictwa poinformowało, że drony w rolnictwie mogą być wykorzystywane m.in. w pomiarach pól, upraw, systemów nawadniania czy szacowania szkód.

O możliwościach wykorzystania najnowszych technologii cyfrowych w rolnictwie rozmawiali Grzegorz Puda i Janusz Janiszewski, prezesem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.


szydłowiec, hrubieszów, wypalanie traw, Marlena Skórkiewicz, Edyta Krystkowiak

Dron batem na podpalaczy traw

Dron mazowieckich policjantów namierzył mężczyzn, którzy wypalali trawy. Na Lubelszczyźnie podejrzanego o podpalenie zatrzymali z kolei do spółki strażacy i sokiści. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu i...

- Do rolnictwa coraz szerzej wkracza cyfryzacja wraz z najnowszymi technologiami, w tym z wykorzystaniem dronów - podkreślił szef resortu. Dodał, że  spotkanie jest drugim, w którym resort rolnictwa rozpatruje możliwości wykorzystania rozwiązań PAŻP w rolnictwie.

Janiszewski zaznaczył, że Agencja posiada pierwszy w świecie certyfikowany system do zarządzania dronami. Zwrócił też uwagę na bardzo szybki rozwój rynku dronów na świecie, w Europie i w Polsce. - Wartość tego rynku do 2026 roku szacujemy na ponad 3 mld zł - podkreślił i zwrócił uwagę na szybko rosnącą konieczność kompleksowego zarządzania ruchem dronów w przestrzeni powietrznej.

Wskazano, drony w rolnictwie mogą być wykorzystywane między innymi w pomiarach pól, upraw, systemów nawadniania czy szacowania szkód. Zaznaczono, że te nowoczesne rozwiązania mogą być stosowane np. w pracach ARiMR czy KOWR, a także przez samych rolników.

W najbliższej przyszłości rozpatrzone zostaną możliwości i obszary wzajemnej współpracy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj