Piękne konie i wielkie pieniądze. Janów Podlaski czeka na aukcję

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
07-08-2015,8:50 Aktualizacja: 07-08-2015,9:19
A A A

Organizatorzy Dni Konia Arabskiego - święta dla hodowców, miłośników i kupców koni arabskich czystej krwi hodowanych w Polsce - odliczają dni do rozpoczęcia najważniejszego wydarzenia roku.

Tradycyjnie w połowie sierpnia w Janowie Podlaskim odbędzie się impreza, która przyciągnie nie tylko tysiące gości z Polski, ale z całego świata. Gospodarzem tej trzydniowej imprezy (14-16 sierpnia) jest Agencja Nieruchomości Rolnych.

Dni Konia Arabskiego to wydarzenie, które każdego roku przyciąga ludzi biznesu, sportu i celebrytów. Składa się na nie Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi i międzynarodowa Aukcja "Pride of Poland". W 37. Narodowym Pokazie Koni Arabskich Czystej Krwi weźmie udział ponad 100 koni.

Jednak najważniejszym wydarzeniem imprezy jest aukcja "Pride of Poland", która organizowana jest nieprzerwanie od 1970 roku, w tym roku będzie to już 46. edycja.

Hodowcy i kupcy z całego świata walczyć będą o 28 klaczy. Tylko cztery pochodzi z hodowli prywatnej, pozostałe reprezentują państwową hodowlę: 3 są ze Stada Ogierów w Białce, 9 ze Stadniny Koni w Janowie Podlaskim i 12 ze Stadniny Koni w Michałowie.

Wśród tegorocznych gwiazd listę otwiera janowska Pepita, czempionka Polski i najlepszy koń Pokazu Narodowego, wiceczempionka Europy i Pucharu Narodów oraz Top Ten Czempionatu Świata 2014.

Furorę mogą zrobić dwie kolejne klacze z Michałowa: Georgia i Pistoria. Pierwsza z nich w 2009 r. zakwalifikowała się do Top 5 klaczy starszych w Janowie na Czempionacie Narodowym i do Top 10 klaczy starszych na Czempionacie Świata w Paryżu, w ubiegłym roku została wiceczempionką Polski klaczy starszych.

Druga zaś, już jako dwulatka weszła do Top 10 klaczy młodszych w Paryżu na Czempionacie Świata, jako trzylatka do Top 5 klaczy młodszych w Akwizgranie i Top 10 na Czempionacie Świata, ale przede wszystkim w Weronie zdobyła tytuł czempionki Europy klaczy młodszych, w 2008, 2010 i w 2013 kwalifikowała się do Top 10 klaczy starszych w Paryżu, w 2011 została wiceczempionką Europy klaczy starszych i w 2013 drugą wiceczempionką klaczy starszych na Pucharze Narodów.

Do grona gwiazd tegorocznej aukcji typowane są dwie kolejne klacze z Janowa - Adyga i ALtamira. Adyga w ubiegłym roku znalazła się w Top 5 na Młodzieżowym Czempionacie Koni Arabskich w Białce. Młodej, zjawiskowej klaczy hodowcy przepowiadają wspaniałą przyszłość.

Altamira mając rok została wiceczempionką klaczy na Młodzieżowym Pokazie w Białce, w 2008 zakwalifikowała się do Top 5 klaczy młodszych na Czempionacie Europy w Moorsele, a następnie do Top 10 na Czempionacie Świata w Paryżu (po raz drugi w 2012), dwukrotnie w Top 5 na Czempionacie Narodowym w Janowie Podlaskim w 2011 i 2013 r.

Eksperci przewidują, że ta piątka wyjątkowych klaczy jest w stanie sama wypracować na aukcji ok. milion euro. A że jest to realne dowodzą minione lata. Patrząc na ceny, jakie osiągane są w czasie licytacji można zaryzykować twierdzenie, że Janów działa na nabywców mobilizująco.

W ubiegłym roku hodowcy z Arabii Saudyjskiej, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych za 4 zapłacili ponad milion euro. Najdroższa klacz Piacolla kosztowała 305 tys. euro.

Nadal nie pobito rekordu sprzed 7 lat, kiedy to za kasztankę Kwestura ze Stadniny Koni w Michałowie kupiec ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zapłacił 1,125 mln euro. W 2009 r. Kwestura została czempionką świata, zdobywając tytuł najlepszej klaczy globu.

Wysokie ceny osiągane na letnich aukcjach w Janowie nie są przypadkowe. Czynnikiem przyciągającym inwestorów do Polski jest gwarancja jakości, którą zapewnia fakt, że konie pochodzą z państwowych stadnin koni i stad ogierów w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce, nad którymi nadzór właścicielski sprawuje ANR. Duże znaczenie ma również otoczenie i wytworzony klimat.

Aukcja odbywa się w najstarszej w Polsce państwowej Stadninie Koni w Janowie Podlaskim, w nowoczesnej hali widowiskowej, która wraz ze stajniami boksowymi i przyległym placem konkursowym jest w pełni wyposażona na potrzeby rozgrywania imprez pokazowych, handlowych i hippicznych. Usytuowany na obrzeżach stadniny obiekt pozostaje jej integralną częścią, zachowując przy tym styl i klimat XIX-wiecznej architektury - informuje biuro prasowe ANR.

Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, w ramach którego organizowane są czempionaty koni arabskich, jest bardziej rodzinnym wydarzeniem. 

O tytuły czempionów walczą wtedy klaczki i ogierki oraz klacze i ogiery wszystkich kategorii wiekowych, a wyhodowane w polskich stadninach araby wielokrotnie zwyciężały nie tylko w kraju, lecz również na pokazach za granicą. W sierpniu w Janowie arabskie klacze i ogiery będą oceniane łącznie w 11 klasach, a spośród zwycięzców klas wyłonieni zostaną czempioni Polski w 4 kategoriach wiekowych oraz zdobywcy nagród dodatkowych, w tym bardzo prestiżowej nagrody Najlepszy Koń Pokazu.

Integralną częścią Dni Konia Arabskiego jest Letnia Aukcja Koni Arabskich, która odbędzie się 17 sierpnia. Podczas aukcji zaprezentowanych będzie dodatkowych 29 klaczy i 2 ogiery.

Poleć
Udostępnij