Nie rolnik będzie mógł kupić więcej ziemi. Szykują się zmiany w ustawie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Wojciech Krzyczkowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-08-2018,8:45 Aktualizacja: 30-08-2018,8:55
A A A

Jesienią do Sejmu powinien trafić projekt ustawy zawierający "lekkie poluzowanie" rygorów w obrocie ziemią rolną - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Jego zdaniem nie rolnicy powinni móc kupić hektar, a nie 30 arów ziemi rolnej.

Polityk mówił w TVN24, że jest po "poważnych rozmowach" z prawnikami, z KOWR na temat, czy powierzchnia 30 arów, które może kupić nie rolnik nie jest powierzchnią zbyt małą.

koncentracja nieruchomości rolnych, kształtowanie ustroju rolnego, krir, kowr, ministerstwo rolnictwa

Za dużo ziemi rolnej w jednym miejscu? KRIR pyta o koncentrację

Przeciwdziałanie nadmiernej koncentracji nieruchomości rolnych to jedna z określonych ustawowo zasad kształtowania ustroju rolnego państwa. Pytanie, jak administracja to zagadnienie interpretuje. Ten ważny temat jest przedmiotem ostatniego...

- Skłaniam się ku temu, żeby to był jednak hektar. Żeby ludzie, którzy chcieliby osiedlić się na wsi i chcieliby mieć nieco większy ogród czy sad, mogli tą ziemię kupić - zdradził szef resortu.

Ardanowski zapowiedział, że do Sejmu trafi odpowiednia nowelizacja, i będzie chciał zaproponować w niej "lekkie poluzowanie rygorów" w obrocie ziemią rolną oraz przeprowadzić jeszcze na jesieni. - Ale nie będzie jakiegoś istotnego odejścia od zasady, że ziemia rolnicza służy rolnikom - zastrzegł minister.

Ustawa "o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa" z kwietnia 2016 r. na 5 lat wstrzymuje sprzedaż państwowych gruntów, wyjątkiem są nieruchomości do 2 ha oraz inne przeznaczone np. na cele nierolne.

Dokument reguluje też prywatny obrót ziemią. Zakłada, że nabywcą ziemi rolnej może być jedynie rolnik indywidualny, czyli osoba fizyczna, która osobiście gospodaruje na gruntach do 300 ha, ma kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkuje w gminie, gdzie jest położona co najmniej jedna działka jego gospodarstwa.

Agencja Nieruchomości Rolnych (została wchłonięta przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa) uzyskała prawo pierwokupu ziemi, gdy uzna, że transakcja nie powinna dojść do skutku. Jednak nie dotyczy to dziedziczenia gospodarstwa przez osoby bliskie.

Spod rygorów ustawy są wyłączone działki o powierzchni mniejszej niż 0,3 hektara (30 arów), co oznacza, że może je kupować nie rolnik.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu