Mniej pieniędzy dla szkół. Ile porcji owoców, warzyw i mleka dostaną dzieci?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-06-2021,10:30 Aktualizacja: 17-06-2021,11:00
A A A

Dofinansowanie "Programu dla szkół", czyli tzw. szklanki mleka i owoców w roku szkolnym 2021/2022 z budżetu krajowego nie zostało zmienione. Rząd chce przeznaczyć na ten cel 128 mln zł - poinformował Ryszard Bartosik.

Wiceminister rolnictwa odpowiadając na pytania posłów KO wyjaśnił, że na program będzie jednak mniej pieniędzy, gdyż jest częściowo współfinansowany z budżetu UE.

truskawski, zbiory i cena truskawek, Maciej Kmera, Bronisze, Bożena Nosecka

Wkrótce wysyp truskawek. Pogoda sprzyja uprawom

Dotychczasowy przebieg pogody sprzyjał dojrzewaniu truskawek. Zbiory choć opóźnione, nie powinny być gorsze niż w ubiegłych latach - na poziomie 170-180 tys. ton - powiedziała Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki...

W tym roku Unia na cel przeznaczy 220,8 mln euro wobec 250 mln euro w ubiegłym roku. Powodem jest wyjście z UE Wielkiej Brytanii, która, choć miała przyznane środki, nie korzystała z nich. W rezultacie unijny budżet dla Polski na "dożywianie" dzieci w szkole zmniejszył się o 12,6 proc., ale nie uległ zmianie budżet krajowy.

- Sytuacja ta spowodowała, że w programie dla szkół podjęto decyzje o utrzymaniu w przyszłym roku szkolnym liczby porcji na poziomie roku ubiegłego - 80 porcji mlecznych i 80 porcji owocowo-warzywnych, i to przy szacowanym wzroście o 152 tys. uczniów w grupie docelowej - tłumaczył Bartosik.

Jak mówił, zmiany "koszyka" produktów zostały wypracowane i zaakceptowane przez przedstawicieli ministerstw i instytucji zaangażowanych w administrowanie programem. Zapewnił, że resorcie rolnictwa monitoruje program dla szkół i dostosowuje do bieżącej sytuacji. W razie potrzeby nastąpi zmiana przepisów.

Unijne programy "Mleko w szkole" i "Owoce i warzywa w szkole" realizowane były w kraju od kilku lat. Polska do programu przystąpiła od razu po akcesji do Unii, czyli w 2004 r. Obecnie programy są połączone. Uczestniczą w nim głównie uczniowie z klas I-IV szkół podstawowych, czyli ok. 1,7 mln dzieci.

Celem "Programu dla szkół" jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie spożycia owoców, warzyw oraz mleka i produktów mlecznych w codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania dzięki działaniom towarzyszącym o charakterze edukacyjnym.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj