Wkrótce wysyp truskawek. Pogoda sprzyja uprawom

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-06-2021,9:20 Aktualizacja: 17-06-2021,10:13
A A A

Dotychczasowy przebieg pogody sprzyjał dojrzewaniu truskawek. Zbiory choć opóźnione, nie powinny być gorsze niż w ubiegłych latach - na poziomie 170-180 tys. ton - powiedziała Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

- Jak do tej pory pogoda jest sprzyjająca, truskawki są nawodnione, a pojawienie się wysokich temperatur przyspieszy dojrzewanie i wysyp owoców tłumaczyła ekspertka.

truskawka, produkcja i eksport truskawek, rynek owoców, Polski Instytut Ekonomiczny

Polska ważnym producentem truskawek. Ale też je importuje

Mimo że Polska jest ważnym światowym producentem i eksporterem truskawek, także je importuje - zwraca uwagę w analizie Polski Instytut Ekonomiczny. Z zagranicy sprowadzane są głównie truskawki świeże deserowe. Zbiory truskawek sięgające od...

W jej ocenie, trzeba się w tym roku spodziewać zbiorów na poziomie ubiegłych lat - w 2020 wyniosły 170 tys. ton, a w 2019 r. - 175 tys. ton. Nosecka zastrzegała jednak, że ostatecznie ich wysokość będzie zależała od pogody, np. ulewne deszcze mogą skrócić okres zbioru.

Według przedstawicielki IERiGŻ, w tym roku jest duże zapotrzebowanie na truskawki ze strony przemysłu przetwórczego. Zapasów praktycznie nie ma, bo w ubiegłym roku jakość tych owoców była kiepska.

Zakłady przetwórcze już rozpoczęły skup. Na razie kupowane są owoce do tłoczenia - proponuje się 2,1-2,3 zł/kg (w ub.r. na początku skupy płaciły 2,5 zł/kg). Lada moment powinien ruszyć skup truskawek przeznaczonych do mrożenia, czyli bez szypułek. Takie owoce są droższe, plantator może za nie uzyskać 3,4-3,8 zł/kg, czyli mniej więcej tyle samo co w ubiegłym roku.

Według Macieja Kmery, eksperta rynku hurtowego w Broniszach obecnie podaż truskawek na rynku nie jest zbyt duża. Ceny zróżnicowane, np. we wtorek można było kupić truskawki za 3-4 zł/kg, w środę już żądano 5-7 zł/kg.

rynek hurtowy w broniszach, maciej kmera, truskawki, warzywa korzeniowe

Polskich truskawek wciąż bardzo mało na rynku

Na rynku hurtowym w Broniszach polskich truskawek jest nadal mało, natomiast sporo jest dostaw z importu. Znacznie podrożały ubiegłoroczne warzywa korzeniowe, bo brakuje młodych. - Truskawki są w ilościach śladowych, sprzedają je 2-3 osoby w...

Ekspert tłumaczy to uruchomieniem skupu na eksport, gdzie można sprzedać owoce za 5-5,5kg. Dodał, że na ceny owoców wpływają m.in. koszty zbiorów, pracownicy sezonowi żądają coraz wyżej zapłaty za pracę.

Na rynku w Broniszach, truskawkami handluje się nocą, rano już owoców nie ma. Jeżeli nadchodzące upały spowodują wysyp truskawek, to ich jakość ze względu na temperatury może się pogorszyć.

Z badań wykonanych w ubiegłym roku przez firmę Kantar wynika, że Polacy nie czekają na żaden inny sezonowy produkt, tak bardzo jak na truskawki. Na pierwszym miejscu wymieniło je 65 proc. badanych.

Sezon truskawkowy trwa na ogół do połowy lipca. W Polsce uprawa się kilkadziesiąt odmian. Największe obszary są zlokalizowane na terenie województwa mazowieckiego (ponad 1/3 ogólnokrajowej powierzchni). Do rejonu z intensywną uprawą tych owoców należy także województwo lubelskie i świętokrzyskie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt