Młodzi rolnicy i małe przetwórstwo mogą liczyć na wsparcie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Karolina Mózgowiec PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-12-2020,15:05 Aktualizacja: 22-12-2020,15:11
A A A

W ramach Wspólnej Polityki Rolnej będzie kontynuowane wsparcie dla młodych rolników, małego przetwórstwa oraz tworzenia grup i organizacji producentów - zapowiedział Grzegorz Puda, minister rolnictwa.

Podczas konferencji prasowej szef resortu przekazał, że w ramach Planu Strategicznego proponowane jest wsparcie płatności bezpośrednich w rolnictwie. - Celem jest stabilizacja dochodów małych gospodarstw i zmniejszenie dysproporcji między małymi i średnimi a dużymi przedsiębiorstwami - podkreślił.

andrzej duda, dopłaty bezpośrednie, wsparcie dla rolnictwa, rozwój obszarów wiejskich

Polskie rolnictwo dogoniło europejską czołówkę

Środki europejskie przede wszystkim służą temu, by unowocześniać wieś, by życie tam stawało się łatwiejsze, by zapewnić rolnikom dostęp do tego wszystkiego, do czego ludzie mają dostęp w mieście - uważa Andrzej Duda. Prezydent był gościem programu...

Jak mówił, niezbędne jest też większe zaangażowanie polityki spójności. Jego zdaniem, środki z WPR powinny być kierowane bezpośrednio na wieś, a wszystkie inne działania takie, jak inwestycje w drogi, kanalizację, powinny być finansowane z innych źródeł, by nie naruszać środków z WPR.

Polityk zapowiedział też kontynuację wsparcia w formie dopłat dla młodych rolników, by zmiana pokoleniowa na wsi odbywała się płynnie. Jako istotne w ramach nowej polityki rolnej wskazał unowocześnienie rolnictwa.

- Chcemy, żeby rolnictwo było nowoczesne, ekologiczne, scyfryzowane, by mogło konkurować z europejskim. Zaproponowany został szeroki katalog instrumentów wsparcia, które pozwalają na wprowadzenie nowych technologii w małych rodzinnych gospodarstwach rolnych - powiedział Puda.

Zapewnił, że nadal będzie wspierane małe przetwórstwo oraz tworzenie grup i organizacji producentów. - Mówimy głównie o zapowiadanej ustawie. Mamy nadzieję, że po tym jak ustawa o upodmiotowieniu gospodarstw rolnych zostanie przeprocedowana, kolejnym etapem będzie wprowadzenie nowej ustawy o spółdzielczości - przekazał szef MRiRW.

- Te elementy, o których mówimy, pozwolą na skrócenie łańcuchów dostaw żywności, bo jest to niezbędne, by zwiększyć bezpieczeństwo naszej rodzimej produkcji. Wszystkie instrumenty wsparcia będą skuteczne, jeśli równocześnie zapewnione będzie komplementarne wsparcie rozwoju obszarów wiejskich poprzez politykę spójności - dodał.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj