Minister rolnictwa straci stanowisko? Opozycja domaga się dymisji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
16-06-2018,8:40 Aktualizacja: 16-06-2018,8:51
A A A

Platforma Obywatelska chce odwołania ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Główne zarzuty Platformy pod jego adresem to grożąca Polsce utrata części środków UE na politykę rolną i brak skutecznych działań w walce z ASF. Wniosek jest polityczny, Jurgiel nie zasługuje na odwołanie - ocenia PiS.

Wniosek Platformy o udzielenie wotum nieufności szefowi resortu rolnictwa i rozwoju wsi został złożony w Sejmie w zeszłym tygodniu. Z informacji dostępnych na stronach Kancelarii Sejmu wynika, że posłowie rozpatrzą go na posiedzeniu w dniach 3-6 lipca.

asf w polsce, asf u świń, lubelszczyzna, ogniska asf u świń, gmina Wola Uhruska. gmina Ruda Huta

Wykryto kolejne ogniska ASF u świń

Trzy nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń wykryto w Lubelskiem - jedno w gminie Wola Uhruska oraz dwa w gminie Ruda Huta. Hodowano w nich łącznie 32 świnie. 117. ognisko ASF wykryto w gminie Wola Uhruska, w którym było 20 świń; 118 w...
Autorka wniosku, posłanka PO Dorota Niedziela podkreśla w rozmowie z PAP, że chodzi przede wszystkim o debatę na temat problemów rolnictwa. - Chcemy poważnej debaty, ponieważ minister Jurgiel unika rozmowy, nie odpowiada na nasze interpelacje, na posiedzeniach komisji udziela nam zdawkowych odpowiedzi na zadawane pytania - mówi Niedziela.

Wśród głównych zarzutów pod adresem szefa resortu rolnictwa wymienia m.in. grożącą Polsce utratę znacznej części funduszy UE, w tym środków w ramach unijnej wspólnej polityki rolnej.

- Chcemy zmusić rząd do tego, żeby się wziął do roboty i stworzył koalicję do tego, żeby cięcia we wspólnej polityce rolnej były jak najmniejsze - zaznacza posłanka.

Innym istotnym z punktu widzenia posłów Platformy tematem jest ASF. - Już choćby za tę jedną sprawę minister Jurgiel powinien być odwołany, bo rzeczywiście nic nie robi w tej sprawie. To są wszystko jakieś pozorowane działania, jakieś grupy, pełnomocnicy, wymyślenie jakiegoś głupiego płotu, zamiast wzmocnienia inspekcji weterynaryjnej, która od dawna bije na alarm, że brakuje jej pieniędzy - wskazuje Niedziela.

walka z asf w polsce, odstrzał dzików, polski związek łowiecki, krzysztof jurgiel

Zaostrza się konflikt ministra z PZŁ. A ASF zabija kolejne dziki i świnie

Wykrycie kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej doprowadziło do zaostrzenia konfliktu między ministrem rolnictwa a Polskim Związkiem Łowieckim.   Wymiar gospodarczy walki z ASF jest coraz poważniejszy, gra toczy się o...
Innego zdania jest wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus (PiS), który podkreśla w rozmowie z PAP, że ministra Jurgiela zna od lat i jest to wyjątkowo pracowity polityk. - Na pewno nie zasługuje na odwołanie. Wniosek Platformy jest polityczny, opozycja ma prawo do składania tego typu wniosków - dodaje Telus.

Odnosząc się do zarzutów Niedzieli, polityk wskazuje, że unijne negocjacje dotyczące przyszłego budżetu wspólnoty i środków m.in. na wspólną politykę rolną dopiero się zaczynają.

- To właśnie twardy głos ministra, który powiedział, że nie zgadza się na taką propozycję, spowoduje, że też te negocjacje będą twarde - zapewnia wiceszef sejmowej komisji rolnictwa. Jeśli chodzi o ASF, Telus przekonuje, że to działania Jurgiela powstrzymały rozprzestrzenienie się choroby ze wschodu Polski na cały kraj.

W uzasadnieniu wniosku PO o wotum nieufności dla ministra rolnictwa przypomniano, że podobną inicjatywę Platformy Sejm odrzucił 12 września 2017 r.

pakiet wsparcia rolników, rozwój obszarów wiejskich, mateusz morawiecki,  rada ministrów, toruń

Premier zapewnia. Przed żniwami powstanie pakiet wsparcia rolników

W ciągu kilku tygodni, przed żniwami zostaną zaproponowane nowe rozwiązania dla rolników, specjalny pakiet wsparcia polskiej wsi - zapowiedział w piątek w Toruniu premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu uczestniczył w konferencji...
"Niestety, zarzuty podniesione w ówczesnym wniosku nie straciły na aktualności, a ponadto kolejne 10 miesięcy braku działań ze strony ministra Krzysztofa Jurgiela wyrządziło dodatkowe szkody polskiej wsi. Minister Krzysztof Jurgiel wciąż udowadnia, że nie dba o interesy polskich rolników i rozwój obszarów wiejskich" - ocenia Platforma we wniosku.

Podnosi w nim także kwestię toczących się obecnie negocjacji nad kształtem wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027. Zgodnie z przedstawioną niedawno przez Komisję Europejską propozycją Polska miałaby w ramach wspólnej polityki rolnej otrzymać ok. 1 proc. mniej na dopłaty bezpośrednie dla rolników i ok. 25 proc. mniej na fundusz rozwoju obszarów wiejskich. W uzasadnieniu wniosku o wotum nieufności dla Jurgiela pada m.in. zarzut, że szef MRiRW "wykazuje się wyjątkową biernością w staraniach o fundusze europejskie".

W dalszej jego części jest również mowa o epidemii ASF (afrykańskiego pomoru świń), która ogarnęła Polskę, co - zdaniem wnioskodawców - grozi "upadkiem sektora hodowli trzody chlewnej".

krzysztof jurgiel, rynek owoców i warzyw, import ziemniaków, robert telus, diorota niedziela

Jurgiel: nasz cel to zapewnienie opłacalności produkcji

Zapewnienie opłacalności produkcji rolnej jest jednym z celów ministerstwa rolnictwa. Opracowano programy działań na poszczególnych rynkach, w tym także owoców i warzyw - poinformował w Sejmie Krzysztof Jurgiel, szef resortu....
"Minister Krzysztof Jurgiel obciążył rolników całym ciężarem kosztów związanych z ASF, a sam forsuje budowę zapory na wschodniej granicy za ok. 300-500 milionów złotych" - podkreślają autorzy wniosku w uzasadnieniu. W ich ocenie minister nie sprawdził się w obliczu tego wyzwania.

Kolejne argumenty, które - zdaniem PO - przemawiają za tym, by szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi stracił stanowisko, to "upartyjnione, niewydolne i zbiurokratyzowane" instytucje podległe Jurgielowi, które "nie poradziły sobie z pomocą dla tysięcy gospodarstw dotkniętych skutkami klęsk żywiołowych w 2017 r.

Platforma krytykuje też uchwaloną w zeszłym roku ustawę o ziemi. Jak wskazuje PO, musiała ona być już kilka razy nowelizowana, "bo w przeciwnym razie, oprócz paraliżu w przekazywaniu gruntów małżonkom dzieci rolników, doszłoby do paraliżu inwestycyjnego w drogownictwie, energetyce czy górnictwie".

Poleć
Udostępnij
Skomentuj