Zaostrza się konflikt ministra z PZŁ. A ASF zabija kolejne dziki i świnie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
11-06-2018,17:00 Aktualizacja: 11-06-2018,19:32
A A A

Wykrycie kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej doprowadziło do zaostrzenia konfliktu między ministrem rolnictwa a Polskim Związkiem Łowieckim.  

Wymiar gospodarczy walki z ASF jest coraz poważniejszy, gra toczy się o przyszłość produkcji wieprzowiny w Polsce. Tymczasem PZŁ twierdzi, że strzela do tysięcy dzików na własny koszt - informuje "Rzeczpospolita".

wirus ASF, afrykański pomór świń, przypadek ASF, dziki

ASF. Oprócz nowych ognisk są także kolejne przypadki

Wirus afrykańskiego pomoru świń jest aktywny w ostatnich tygodniach. Oprócz kolejnych ognisk pojawiają się również nowe przypadki u dzików. Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu kolejnych 28...

Odstrzał osobników w zasadzie w całości przerzucono na związek bowiem zaangażowanie w to policji i wojska nie sprawdziło się. A Krzysztof Jurgiel wciąż chce PZŁ zlikwidować. Zarzuca myśliwym, że nie zredukowali populacji dzika do nakazanej gęstości 0,1 sztuki na km kw.

"Pora zmienić ten relikt PRL-u. Najwyższy czas, aby w tej dziedzinie zagościła zdrowa konkurencja, jak to ma miejsce w zdecydowanej większości państw europejskich. W mojej ocenie w obecnej formie PZŁ powinien ulec likwidacji, a to miejsce powinno powstać kilka podmiotów, które będą konkurowały na rynku i realnie odpowiadały za realizacje polityki łowieckiej" - czytamy na stronie resortu.

Diana Piotrowska, rzeczniczka PZŁ, mówi tymczasem dziennikowi, że w regionach zagrożonych ASF populacja tych zwierząt spadła nawet poniżej tego wskaźnika, a wszystkich wybić nie można bowiem na ich miejsce przyjdą zwierzęta z Ukrainy i Białorusi.

wirus asf, ognisko asf, trzoda chlewna, zasady bioasekuracji

Ogniska ASF wybuchają jedno po drugim. Mamy kolejne trzy

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) w ciągu ostatnich tygodni jest bardzo aktywny. Tym razem dostał się do trzech gospodarstw położonych w woj. lubelskim. W efekcie w tym roku inspekcja weterynaryjna potwierdziła już 12 ognisk ASF, a w sumie mamy...

Dziki ponadto mogą co roku podwajać populację. Jak tłumaczy Piotrowska, by zmniejszyć ich liczbę, trzeba upolować więcej, niż... obecnie ich jest. W sezonie łowieckim 2016/2017 liczba osobników szacowana była na 229 tys., a plan łowiecki przewidywał upolowanie 282,2 tys. Inna sprawa, czy plan na 2018 r. został wykonany.

Jednym z paradoksów zwalczania ASF w Polsce jest to, że w specjalnym międzyrządowym zespole do tego celu są urzędnicy, naukowcy, myśliwi i żadnego hodowcy. A ci są żywo zainteresowani efektem prac tej komisji.

- Wina jest zarówno po stronie myśliwych, jak i ministerstwa rolnictwa - ocenia w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Aleksander Dargiewicz, dyrektor biura Krajowego Związku Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej.
 

źródło: "Rzeczpospolita"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj