Jurgiel: nasz cel to zapewnienie opłacalności produkcji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-06-2018,8:05 Aktualizacja: 08-06-2018,8:13
A A A

Zapewnienie opłacalności produkcji rolnej jest jednym z celów ministerstwa rolnictwa. Opracowano programy działań na poszczególnych rynkach, w tym także owoców i warzyw - poinformował w Sejmie Krzysztof Jurgiel, szef resortu.

Polityk na wniosek klubu parlamentarnego PiS, przedstawił informację dotyczącą działań resortu na rynku owoców i warzyw. Poseł tej partii Robert Telus pytał m.in. o problemy istniejące w handlu ziemniakami, a także o to, czy powstanie jedna inspekcja nadzoru nad jakością żywności.

protest, protest rolników w Warszawie, Unia Warzywno-Ziemniaczana, MRiRW, protest rolników w stolicy

Rolnicy mają dość. Głośny protest w Warszawie

Blisko 300 rolników z całego kraju uczestniczyło w manifestacji zorganizowanej przez Unię Warzywno-Ziemniaczaną, która w środę przeszła ulicami stolicy. Pod hasłem "Rolnictwo to nie zabawa. Nasze problemy to nie fikcja"...

Jak mówił Jurgiel, w ostatnim okresie uwidoczniły się problemy na rynku owoców i warzyw. Chodzi m.in. o ziemniaki, które - jak wskazują przedstawiciele organizacji rolników - są sprowadzane do Polski bez żadnej kontroli, przepakowywane i do sklepów trafiają jako produkt polski, a nasi rolnicy mają problemy ze sprzedażą produkcji.

Z drugiej strony eksport ziemniaków z Polski jest utrudniony z powodu występującej w naszym kraju choroby ziemniaków - bakteriozy pierścieniowej.

Minister przypomniał, że w kwietniu ubiegłego roku weszło w życie rozporządzenie, które wprowadza ułatwienia w wysyłce ziemniaków do krajów UE. Można je sprzedawać do krajów Unii bez badań m.in. wtedy, gdy pochodzą z plantacji wolnej od tej choroby.

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że na jego wniosek stosowne inspekcje wzmocniły kontrole sprowadzanych do Polski warzyw, w tym ziemniaków. A w odpowiedzi na postulaty producentów warzyw, ministerstwo przygotowało ustawę, która ma usprawnić działania służb kontrolnych dotyczące kontroli świeżych owoców i warzyw (w tym ziemniaków), a także zwiększenia kar za nieprawidłowości w tym zakresie.

protest rolników, krzysztof jurgiel, walka z asf w polsce, Unia Warzywno-Ziemniaczana

Jurgiel odpowiada rolnikom. Część postulatów to nie moje kompetencje

Część z długiej listy postulatów protestujących rolników nie leży w kompetencjach ministra rolnictwa. Z kolei część jest już zrealizowanych bądź w trakcie realizacji - napisał w komentarzu Krzysztof Jurgiel pytany przez PAP o...

Będą też przepisy, które zobowiążą do oznaczenia kraju pochodzenia ziemniaków na wszystkich etapach handlu. Ministerstwo chce ponadto wprowadzić definicję "młodych ziemniaków".

Jurgiel zwrócił też uwagę na to, że problemy producentów owoców wynikają m.in. z niskiego poziomu integracji rolników. - Przyjęta została ustawa o spółdzielniach rolników, jest to szansa, by na wzór francuski organizować większe podmioty, które mogą być konkurencyjne na rynku - zaznaczył.

Mówił też o połączeniu inspekcji: - Projekt ustawy od prawie roku leży w parlamencie, nie wiem, dlaczego nie jest procedowana. Jednym z problemów jest to, że Inspekcja Sanitarna i Inspekcja Handlowa nie podlega pod ministra rolnictwa (...) dobrze by był jeden podmiot. Wierzę w to, że ustawa zostanie ona uchwalona.

Do wypowiedzi ministra krytycznie odnieśli się posłowie opozycji. - Musi się pan liczyć, że będzie prawdopodobnie odwołany, bo pogrąża pan polskie rolnictwo totalnie - zwrócił się do Jurgiela poseł PO Artur Dunin.

Krzysztof Jurgiel, Polska jest jedna, popowo głowieńskie, łódzkie, obszary wiejskie

Minister odwiedza rolników i chwali się osiągnięciami

Krzysztof Jurgiel, szef resortu rolnictwa spotkał się z rolnikami z woj. łódzkiego. W Popowie Głowieńskim mówił m.in. o pracach swojego ministerstwa. Wizyta odbyła się w ramach kampanii Prawa i Sprawiedliwości "Polska jest...

- Co pan robi, aby warzywa i owoce nie napływały do Polski z krajów trzecich? - pytał. Stwierdził, że resort nie dba o rolników. Według niego ustawa o pracownikach sezonowych nie działa i w rezultacie truskawki pozostaną na polach.

W podobnym tonie wypowiedział się Mirosław Maliszewski (PSL-UED). Poseł zarzucał resortowi zaniedbania w kwestii zwalczania choroby ziemniaków. Jak dodał, na rynku owoców z powodu "fatalnych" przepisów dot. tzw. pomocnika rolnika, nie można pozyskać ludzi do pracy.

- Przy wzroście stawek wynagrodzenia o 50 proc., jednocześnie spadły ceny owoców, oznacza to, że prowadzicie bardzo skuteczną metodę ograniczania produkcji owoców i warzyw w Polsce - powiedział.

Dorota Niedziela (PO) odniosła się do sprawy łączenia inspekcji. - Rok leży ustawa, które nie jest procedowana, inspekcje są w tragicznym stanie finansowym - mówiła. Jak zauważyła, teraz sprawami łączenia inspekcji zajmuje się pełnomocnik premiera, który nie jest podległy ministrowi rolnictwa.

pomocnicy rolnika, praca sezonowa w gospodarstwie, pomoc przy zbiorach, zbiory owoców i warzyw

Warzywa i owoce zgniją na polach i w sadach? Potrzeba rąk do pracy

Część warzyw i owoców może zgnić w tym roku na polach. Brakuje bowiem rąk do pracy przy zbiorach, bo zarobić można niewiele, a wysiłek duży. Podobny problem mają również rolnicy w innych krajach. Młodzież nie ma ochoty na schylanie...

- Czy pan nad tym wszystkim panuje, powinien pan dbać o to, żeby lekarze weterynarii mieli pieniądze na bioasekurację i na badania. Inspekcja Weterynaryjna umiera, a na niej oparty jest eksport i bezpieczeństwo żywności - stwierdziła Niedziela.

Jurgiel, w nawiązaniu do wypowiedzi posłanki PO, zaznaczył, że sytuacja finansowa pracowników Inspekcji Weterynaryjnej leży w kompetencji wojewodów, których nadzoruje inny resort.

Poinformował też, że kontrole dotyczące fałszowania żywności (m.in. przepakowywania produktów) są cały czas prowadzone, a wkrótce zostanie przygotowana ustawa, która zaostrzy kary za taki proceder do wysokości 10 proc. przychodu rocznego danej firmy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj