Wykryto kolejne ogniska ASF u świń

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Zbigniew Kopeć PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-06-2018,13:50 Aktualizacja: 15-06-2018,13:57
A A A

Trzy nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń wykryto w Lubelskiem - jedno w gminie Wola Uhruska oraz dwa w gminie Ruda Huta. Hodowano w nich łącznie 32 świnie.

117. ognisko ASF wykryto w gminie Wola Uhruska, w którym było 20 świń; 118 w gospodarstwie w gminie Ruda Huta, gdzie hodowano 10 świń, zaś 119 także w gminie Ruda Huta - tam trzymano dwie świnie - poinformował w piątek Główny Lekarz Weterynarii.

walka z asf w polsce, odstrzał dzików, polski związek łowiecki, krzysztof jurgiel

Zaostrza się konflikt ministra z PZŁ. A ASF zabija kolejne dziki i świnie

Wykrycie kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej doprowadziło do zaostrzenia konfliktu między ministrem rolnictwa a Polskim Związkiem Łowieckim.   Wymiar gospodarczy walki z ASF jest coraz poważniejszy, gra toczy się o...

Nowe przypadki choroby u trzody chlewnej stwierdzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.

Ogniska ASF wykryto na obszarze już objętym ograniczeniami w związku z wcześniejszymi przypadkami afrykańskiego pomoru świń (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE). W gospodarstwach wdrożono procedury związane z likwidacją choroby.

W tym roku ASF u świń ujawniono w 15 ogniskach (w ubiegłym roku 81). Występuje w trzech województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim.

Do 10 czerwca wykryto ponadto 2264 przypadki ASF u dzików. Zarażone osobniki znajdowano na terenie województw podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA