Minister i prezes apelują do rolników: głosujcie w wyborach do izb

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-05-2019,14:00 Aktualizacja: 21-05-2019,12:30
A A A

- Izby rolnicze muszą zostać włączone w proces podejmowania decyzji dotyczących polskiej wsi, nie tylko ich konsultowania - uważa Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Zaapelował do rolników, by wzięli udział w letnich wyborach do izb.

Szef resortu zapewnił, że jest bardzo otwarty na to, by zwiększyć uprawnienia i kompetencje izb rolniczych. - To jest jedyna organizacja w prawie polskim, która może wypowiadać się w imieniu wszystkich rolników - przypomniał.

izby rolnicze, krajowa rada izb rolniczych, wiktor szmulewicz, susza rolnicza, plony zbóż

Izby rolnicze boją się o plony zbóż jarych

- Ostatnie opady trochę zmniejszyły suszę, ale kwietniowy niedobór wody na pewno odbije się na wielkości plonów. Dotyczy to m.in. zbóż jarych i pierwszego pokosu traw - uważa Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR. Szef rolniczego...

Dodał, że chciałby, by izby rolnicze przejmowały kolejne zadania, ile będą w stanie udźwignąć.

- Muszą być włączone w proces podejmowania decyzji, nie tylko konsultowania (...) Izby rolnicze to obiektywna reprezentacja polskich rolników, dlatego jest bardzo ważne, by rolnicy wykorzystali szansę, jaką są nadchodzące wybory do izb rolniczych. Aby rozwiązywać problemy polskiej wsi, potrzebny jest silny partner, merytoryczny, przygotowany partner, mający wiedzę jak działa rolnictwo - powiedział.

Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych przypomniał, że wybory do izb odbędą się 27 lipca w godz. 8-18. Apelował również do rolników, by wzięli udział w wyborach. Kolejne wybory do izb rolniczych odbędą się jesienią 2023 roku.

Wyjaśnił, że osoby, które chcą kandydować w wyborach mogą do 7 lipca zgłosić swoją kandydaturę.

Trzeba zabrać co najmniej 50 głosów popierających i dostarczyć listy do komisji okręgowych w gminach.

[WIDEO] Konferencja ministra rolnictwa i prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych


izby rolnicze, krajowa rada izb rolniczych, wybory do izb rolniczych, wiktor szmulewicz

Wybory do izb rolniczych. Kto głosuje, kto kandyduje?

Wielkimi krokami zbliżają się wybory do izb rolniczych, czyli samorządu gospodarczego rolników. To ważne, żeby wiedza o nich była jak największa, a co za tym idzie frekwencja wreszcie sięgnęła choćby przyzwoitego poziomu. Przed 4 laty...

Do głosowania jest uprawniony rolnik i jego współmałżonka, którzy podsiadają co najmniej 1 hektar ziemi. Dodatkowo prawo głosu mają przedstawiciele spółdzielni produkcyjnych, tzw. działów specjalnych oraz różnego rodzaju spółki, posiadające ziemię. W sumie uprawnionych do wyborów do izb rolniczych jest ok. 3 mln osób.

Podstawowym zadaniem samorządu rolniczego jest działanie na rzecz rozwiązywania problemów rolnictwa i reprezentowanie interesów zrzeszonych w nim członków. Izby rolnicze wpływają na kształtowanie polityki rolnej i uczestniczą w jej realizacji.

Na działalność izb rolniczych przeznaczane jest 2 proc. podatku rolnego. Rocznie izby dysponują ponad 30 mld zł na swoją działalność.

Polskie Izby Rolnicze to historia sięgająca XIX wieku. Zlikwidowane dekretem w 1946 r., od połowy lat 90 XX wieku wznowiły swoją działalność. Od 2007 r. prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych jest Szmulewicz.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement