Izby rolnicze boją się o plony zbóż jarych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-05-2019,10:40 Aktualizacja: 17-05-2019,10:46
A A A

- Ostatnie opady trochę zmniejszyły suszę, ale kwietniowy niedobór wody na pewno odbije się na wielkości plonów. Dotyczy to m.in. zbóż jarych i pierwszego pokosu traw - uważa Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Szef rolniczego samorządu zaznaczył, że najbliższe prognozy pogody zapowiadają deszcze, a wiec "stan głębokiej suszy" został zahamowany. Ale - jak zastrzegł - gdyby pod koniec maja wystąpiły wysokie temperatury, problem znowu może się pojawić.

susza rolnicza, opady deszczu, jan krzysztof ardanowski, niedobór wody, klimatyczny bilans wodny

Deszcze zmniejszyły zagrożenie suszą. 20 maja pierwszy raport

- Ostatnie deszcze zmniejszyły zagrożenie suszą, ale ono nie zniknęło - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa 20 maja opublikuje pierwsze szacunki o suszy. - Wtedy zaczyna się okres...

- Jeżeli nawet w tym roku unikniemy klęski suszy, to nie zwolni to od zastanowienia się nad zmianą systemu oceny. Obecnie jest bardzo pracochłonny i długo trwa, a tymczasem można zastosować inne metody, które usprawnią ocenę suszy np. na podstawie zdjęć satelitarnych - argumentował prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Zdaniem KRiR, jest zbyt mało stacji pomiarowych, są one oddalone od siebie o kilkadziesiąt kilometrów, a opady często występują punktowo i bywa tak, że na jednym polu pada, a na drugim nie. Dlatego bardzo trudno jest tą metodą ocenić stan nawilgocenia gleb.

Monitorowaniem suszy zajmuje się Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Pierwszy raport będzie ok. 20 maja.

Szmulewicz zauważył, że w tym roku nastąpiły zmiany w wyliczaniu klimatycznego bilansu wodnego. - Obniżono wskaźnik dla poszczególnych roślin, uwzględniono też propozycję izb, by monitorować uprawy kukurydzy na glebach słabszych, obniżono też wskaźnik KBW na glebach dobrych, przez co wcześniej można będzie szacować straty w burakach cukrowych - wyliczał.

susza rolnicza, niedobór wody, opady deszczu, Bożena Nosecka, IERiGŻ

Susza może spowodować nieurodzaj wielu upraw. Eksperci alarmują

Pogoda w maju będzie kluczowa dla upraw polowych, w tym owoców i warzyw - uważa dr Bożena Nosecka z IERiGŻ. Wskazuje, że jeżeli susza się utrzyma, to zbiory będą mniejsze, ale ceny warzyw nie muszą wzrosnąć. Ekspertka zaznaczyła, że w tym...

Prezes izb rolniczych zwrócił uwagę, że żadna pomoc państwa nie zrekompensuje strat rolników, a poza tym rolnik ponosi straty nie tylko w wyniku klęsk żywiołowych i dlatego trzeba się zastanowić nad ubezpieczeniem nie tyle upraw, co dochodów rolniczych.

Przyznał jednak, że na razie jest to dość trudne, bo tylko część gospodarstw prowadzi księgowość. Można to natomiast zrobić na podstawie szacunkowych danych średnich plonów i średnich cen.

W tym roku ceny produktów rolnych nie rosną, a istotnie drożeją środki do produkcji rolnej m.in. nawozy i środki ochrony roślin, co oznacza, ze opłacalność produkcji rolnej spada.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj