Donos za donosem. Rolników trapią później uciążliwe kontrole

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
22-07-2025,16:35 Aktualizacja: 22-07-2025,16:50
A A A

Donosy na rolników to nasilające się zjawisko, które skutkuje wielokrotnymi i nierzadko uciążliwymi kontrolami w gospodarstwach. Samorząd rolniczy apeluje, by władze przyjrzały się temu problemowi.

Na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej w wystąpieniu z 22 lipca Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) zwrócił się do ministra rolnictwa w sprawie problemu narastającej liczby anonimowych donosów składanych na rolników, które skutkują częstymi i uciążliwymi kontrolami.

Pogarszające się relacje na wsiach

„Od kilku lat obserwujemy systematyczny wzrost napięć i konfliktów pomiędzy rolnikami a mieszkańcami wsi niezwiązanymi z produkcją rolną. Sytuacja ta rodzi poważne obawy o pogarszające się relacje społeczne na obszarach wiejskich oraz o swobodę prowadzenia działalności rolniczej” – wskazuje KRIR.

zużycie wody, pobór wody, woda w gospodarstwie, krir

Absurdalny limit poboru wody dla gospodarstw. Rolnicy narażeni na dotkliwe kary

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) - na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej - wystąpił 21 lipca do ministra infrastruktury w sprawie narastającego problemu związanego z interpretacją i egzekwowaniem limitu poboru wody w gospodarstwach...

Jak jednocześnie podkreśla, rolnicy coraz częściej wyrażają poczucie niesprawiedliwego traktowania i nadmiernej kontroli ze strony różnych instytucji, wynikających nierzadko z donosów (anonimowych zgłoszeń), które z reguły nie są poparte faktami.

„Takie działania nie tylko destabilizują codzienne funkcjonowanie gospodarstw, ale także wpływają negatywnie na psychikę i poczucie bezpieczeństwa rolników” – zaznacza rolnicy samorząd.

Bez zbędnego obciążania rolników

W związku z powyższym, wnosi on o przeanalizowanie przedstawionego problemu i rozważenie ewentualnych zmian w procedurach kontrolnych, które pozwoliłyby na ograniczenie nadużyć związanych z donosami na rolników. Ponadto - według KRIR - zmiany powinny „zapewnić skuteczność działań nadzorczych bez zbędnego obciążania uczciwie działających producentów rolnych”.

Poleć
Udostępnij