Minister apeluje o oszczędzanie wody. Suszę boleśnie odczuje każdy z nas

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-04-2020,14:15 Aktualizacja: 22-04-2020,21:03
A A A

Niski stan wód oraz prognozy meteorologów dotyczące małej ilości opadów zapowiadają, że i w tym roku będzie susza w rolnictwie, którą odczuje całe społeczeństwo. Korzystajmy więc z wody oszczędnie - apeluje Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister rolnictwa ostrzega, że prawdopodobnie i w tym roku niedobór wody przyniesie straty rolnikom, może jej także brakować w studniach i w rzekach, a także w gospodarstwach domowych.

- Oszczędzajmy więc wodę. To dotyczy każdego z nas, nie tylko rolników. Dziś nie ma warunków do tego, aby podlewać trawniki czy przydomowe ogródki. Dziś musimy zastanawiać się nad wykorzystaniem każdej kropli wody w sposób racjonalny - przekonuje szef resortu.

susza rolnicza, odszkodowania za suszę, andrzej duda, wsparcie dla rolnictwa

Wszyscy rolnicy muszą dostać odszkodowania za suszę

Prezydent zaapelował do premiera, by znalazły się pieniądze na wypłatę odszkodowań za straty wywołane ubiegłoroczną suszą dla 10 proc. rolników, którzy jeszcze nie otrzymali środków. Po kilku godzinach ARiMR wznowiła wypłaty....

W warunkach niedoboru wody bardzo istotne jest jej oszczędzanie na każdym kroku oraz zatrzymywanie do celów gospodarczych wód opadowych.

- Każdemu z osobna wydaje się, że to niewielkie oszczędności, ale w skali całego kraju są to miliony, dziesiątki milionów litrów wody, która może być wykorzystana gospodarczo - tłumaczy Ardanowski.

Polityk zwrócił uwagę, że jednym ze skutków suszy może być wzrost cen żywności. Jeżeli nastąpi duży spadek produkcji roślinnej, a wraz z nim ograniczona dostępność pasz, zmniejszy się hodowla. A mniejsza produkcja zbóż, kukurydzy, drobiu czy świń i wyższe jej koszty przełożą się na ceny dla konsumentów.

- Rolnikom przypominam, że są środki na urządzenia nawadniające i zatrzymujące wodę w gospodarstwach. Warto i należy z nich korzystać. Całkowicie suszy nie zapobiegniemy, ale możemy ograniczyć jej skutki - przekonuje minister Ardanowski.

WIDEO Mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj