Melioracja ma zapewnić także nawodnienie upraw

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-02-2020,8:45 Aktualizacja: 11-02-2020,8:51
A A A

Przywracanie dwukierunkowych funkcji obiektów melioracyjnych na funkcje nawadniająco-odwadniające - to cel pilotażowego Programu Nawodnień Rolniczych. W tym roku uruchamia go Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Program jest już wdrażany na obszarze Zarządu Zlewni Gryfice, gdzie dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań ma zapewnić nawodnienie około 2300 ha użytków rolniczych.

walka z suszą, wsparcie dla rolnictwa, budowa studni i zbiorników wodnych, arimr

Złóż wniosek i zabezpiecz gospodarstwo przed suszą

Do 20 kwietnia rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą ubiegać się w ARiMR o dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstw. O pomoc, która realizowana jest w ramach działania "Modernizacja...

Wkrótce prace nad stworzeniem systemów nawadniająco-odwadniających będą prowadzone w województwie łódzkim.

"Docelowo program, przy współpracy z samorządami i spółkami wodnymi zrzeszającymi rolników, ma być wdrożony w całej Polsce. Wody Polskie przywracają też zdolność retencyjną istniejących zbiorników. Aktualnie prowadzone są prace rewitalizacyjne m.in. na Zalewie Rzeszowskim, Zalewie Sulejowskim, a wkrótce także na zbiorniku Jeziorsko oraz Zalewie Zemborzyckim. Trwają prace planistyczne nad budową nowych zbiorników retencyjnych" - poinformowały Wody Polskie.

To bardzo ważne przedsięwzięcia w skali kraju i regionów. Na przykład ponad 57 proc. powierzchni Mazowsza mieści się bowiem w pasie o ekstremalnym i silnym zagrożeniu występowaniem suszy rolniczej.

W tamtejszych rzekach, jeziorach i zbiornikach aż blisko 30 proc. obszaru ma stwierdzony ponadto silny stopień zagrożenia suszą hydrologiczną.

melioracja, wody polskie, urządzenia melioracyjne, system nawodnień grawitacyjnych

Wody Polskie podpowiadają w sprawie urządzeń melioracji

Większe plony i mniejszy wysiłek w polu są możliwe. Użyj technologii melioracji, aby twoja praca przyniosła obfite owoce - apeluje do rolników Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. W specjalnie wydanej broszurze, poświęconej aspektom...

"Zasoby wodne regionu mazowieckiego są intensywnie eksploatowane - bardzo intensywny stopień wykorzystania dyspozycyjnych zasobów wód rzecznych dotyczy ponad 73 proc. zlewni regionu. Wykorzystanie dyspozycyjnych zasobów wód podziemnych jest na poziomie 18,5 proc." - podało państwowe gospodarstwo.

Jego eksperci są pewni, że to coraz silniej zarysowująca się tendencja związana ze zmianami klimatu.

W ostatnich 5 latach mieliśmy aż 3 lata ze wszystkimi typami suszy (rolnicza, hydrologiczna, hydrogeologiczna). Obejmowała przy tym coraz większy obszar kraju i była coraz bardziej dotkliwa.

Dlatego powstaje plan przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). Do 15 lutego można jeszcze składać wnioski i uwagi do projektu dokumentu - dotąd zgłoszono ich ponad 300.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj