Lesistość wzrasta. Ale drzewom zagrażają choroby i susza

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-08-2019,10:10 Aktualizacja: 20-08-2019,10:16
A A A

Do 2020 r. lesistość naszego kraju ma wzrosnąć do 30 proc., a w 2050 r. do 33 proc. - zakłada "Krajowy program zwiększenia lesistości". Sprawozdania z jego realizacji wysłuchali niedawno posłowie.

Podczas posiedzenia sejmowej komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa przedstawiono informację na ten temat, ale za rok 2016. Małgorzata Golińska, mówiła wiceminister środowiska mówiła, że sprawozdanie za rok 2017 było na ukończeniu.

pożary lasów, susza w lasach, paweł frątczak, straż pożarna, zbiorniki wody

Lasy płoną przez ludzi. Liczby są zatrważające

Pomad 1,5 tys. razy płonęły lasy w czerwcu. Statystycznie na każde 10 pożarów dziewięć jest spowodowanych przez człowieka - poinformował st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP. W czerwcu w Polsce strażacy...

- Wykonanie polityki leśnej państwa należy do ministra środowiska. Zadanie to zostało przyjęte przez Radę Ministrów w kwietniu 1997 r. Główny ciężar realizacji polityki spoczął na Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe. Prowadzenie zrównoważonej, wielofunkcyjnej gospodarki leśnej wiąże się bezpośrednio z zachowaniem oraz powiększeniem zasobów leśnych i bogactwa różnorodności naszych lasów - wskazywała.

W "Krajowym programie zwiększenia lesistości" założono, że do 2020 r. lesistość kraju wzrośnie do 30 proc. oraz do 33 proc. w 2050 r. W 2016 r. zalesiono łącznie ponad 2 tys. ha gruntów, w tym Lasy Państwowe 644 ha.

Powierzchnia lasów zwiększyła się przez rok o 15 tys. ha, co jest efektem nie tylko zalesień, ale również zmian dokonanych w ewidencji gruntów, wynikających z przeklasyfikowania gruntów zadrzewionych na lasy.

Na koniec 2016 r. powierzchnia odpowiadała lesistości 29,5 proc. kraju.

susza w lasach, pożary lasów, niedobór wody, Nadleśnictwo Miękinia, Waldemar Zaremba

Susza w lasach osłabia drzewa. Część gatunków może zniknąć

Przy coraz dłuższych upałach zagrożone są niektóre gatunki drzew i całe lasy, bo część drzew nie dożywa starości. To powoduje określone koszty związane z nowymi nasadzeniami. Dużym zagrożeniem w okresie suszy są również pożary. - Na...

Biorąc pod uwagę strukturę własnościową lasów w Polsce, dominują lasy publiczne, stanowiące ponad 80 proc., w tym w zarządzie PGL Lasy Państwowe - 77 proc. Przeważają zdecydowanie gatunki iglaste, które zajmują 68 proc. powierzchni lasów. Pod względem struktury wiekowej największą powierzchnię zajmują drzewostany w wieku 41-60 lat.

- Drzewostany powyżej 100 lat oraz te, które są zaliczane do klasy odnowienia oraz do budowy przerębowej, zajmują w strukturach Lasów Państwowych blisko 13 proc. powierzchni, natomiast w lasach prywatnych ponad 3 proc. - opowiadała wiceszefowa resortu środowiska.

Zaznaczała, że w 2016 r. zagrożenie lasów będących w zarządzie PGL Lasy Państwowe ze strony szkodników owadzich pierwotnych było niskie. Całkowita powierzchnia występowania wyniosła 94 tys. ha. Od 2015 r. susza spowodowała jednak znaczne osłabienie lasów, a skutki tego będziemy obserwowali w  kolejnych latach.

- Jeśli chodzi o choroby infekcyjne w 2016 r., wystąpiły na łącznej powierzchni 0,2 mln ha, co oznacza zwiększenie areału o 23 tys. ha (13 proc.) w stosunku do roku 2015. Szkody od zwierząt łownych i chronionych przeważały w przedziale 21-40 proc. i były odnotowane na 60 tys. ha. Natomiast wszystkie łączne szkody spowodowane przez gatunki zwierząt łownych i chronionych wystąpiły na powierzchni blisko 90 tys. ha - wymieniała Małgorzata Golińska.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu