KRIR: raporty ARiMR są mało czytelne dla rolników. Czas to zmienić

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-04-2017,13:00 Aktualizacja: 19-04-2017,13:26
A A A

Rolniczy samorząd domaga się doprecyzowania raportów pokontrolnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Podkreśla, że są to bardzo ważne dokumenty, które mogą przełożyć się na zasobność kieszeni gospodarzy.

Wykryte w czasie kontroli przez inspektorów ARiMR wszelkie nieprawidłowości mogą skutkować zmniejszeniem lub nieprzyznaniem płatności obszarowych w danym roku. Sankcje mogą obowiązywać nawet przez wiele lat, a ponadto istnieje możliwość całkowitego wykluczenia rolników z ubiegania się o pomoc.

kontrola ARiMR, ARiMR sprawdza rolników, kontrola ARiMR na polu, ARiMR

ARiMR bez zapowiedzi kontroluje pola rolników w całym kraju

Niemal 142 tysiące kontroli na miejscu przeprowadzili w zeszłym roku inspektorzy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nie o wszystkich powiadamiano zainteresowanych rolników. I tak będzie nadal. Głosy, by obowiązkowo przy...

Z każdej przeprowadzonej kontroli sporządzany jest raport, który trafia do gospodarza. Jeżeli nie zgadza się on z zwartymi tam wynikami, może zgłosić pisemnie zastrzeżenia. By jednak trafnie je sformułować, rolnicy powinni mieć pełen obraz występków, jakie wytknęli im kontrolerzy. Tymczasem według Krajowej Rady Izb Rolniczych gospodarze sygnalizują, że protokół z kontroli jest dla nich mało czytelny.

"Są w nim stwierdzone uchybienia w formie kodów, np. że powierzchnia działki jest zawyżona, ale nie ma dokładnej informacji o ile, lub że na danej działce prowadzi się inną uprawę niż powinna być, ale nie podaje się o jaką chodzi. W protokole powinny być zamieszczane bardziej szczegółowe wyjaśnienia, aby rolnikom łatwiej było się ustosunkować do ustaleń zawartych w raporcie i ewentualnie zgłosić umotywowane zastrzeżenia na piśmie" - wskazuje KRIR.

Zdaniem samorządu rolniczego należałoby również umieścić na końcu raportu informację, czy wykryte uchybienia będą miały wpływ na zmniejszenie lub nieprzyznanie płatności. Z wnioskiem o doprecyzowanie protokołu KRIR zwrócił się już do ministra rolnictwa.

ARiMR poinformowała niedawno portal agropolska.pl, że w 2016 roku na miejscu zrealizowano około 141,7 tys. kontroli. Zastrzeżeń do zawartych w raportach wynikach było około 30 na 1000.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu