Koniec wyzysku rolników. Minister broni ustalania referencyjnych cen skupu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-06-2019,14:30 Aktualizacja: 18-06-2019,14:43
A A A

Jan Krzysztof Ardanowski, szef resortu rolnictwa broni rozwiązań, które mają doprowadzić do ustalania cen przy skupie produktów od rolników. Jego zdaniem zakończy to "wolną amerykankę" na rynku i pozwoli skończyć z wyzyskiem gospodarzy.

Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra o wycofanie się z planowanych rozwiązań, zgodnie, z którymi Ardanowski miałby ustalać dwa razy do roku ceny referencyjne skupu produktów rolnych.

referencyjne ceny skupu, Krajowa Unia Producentów Soków, kups, sadownictwo, przetwórstwo

Przetwórcy alarmują: na ręcznym sterowaniu wszyscy stracą

Dobiegają końca prace nad zmianą ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Zdaniem władz Krajowej Unii...

Chodzi o projekt ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

Stowarzyszenie wskazuje, że zgodnie z projektem ceny miałyby być ustalane dwa razy do roku - do 15 czerwca i 15 grudnia.

"Odgórne regulowanie cen, z tak dużym wyprzedzeniem czasowym do samej transakcji sprzedaży, nie będzie mogło uwzględniać wszystkich warunków rynkowych, które pojawią się w danym sezonie. Takie nierynkowe rozwiązania doprowadzą ostatecznie do osłabienia konkurencyjności polskiego soku zagęszczonego i mrożonek, a to negatywnie przełoży się na sytuację finansową zarówno małych, jak i większych gospodarstw sadowniczych czy samych przetwórców" - przekonuje Unia.

Zdaniem organizacji, projektowane przepisy, ingerujące w zasady działania wolnego rynku, mogą spowodować chaos na rynku.

uokik, skup owoców, owoce miękkie, jan krzysztof ardanowski, umowa kontraktacyjna

UOKiK będzie kontrolować firmy skupujące owoce po zaniżonych cenach

Według proponowanych przez resort rolnictwa przepisów, UOKiK będzie mógł kontrolować firmy skupujące np. owoce po cenach niższych od sugerowanych. Jeżeli okaże się, że przetwórca wykorzystuje pozycję rynkową zostanie na niego...

Minister w przekazanym przez resort oświadczeniu podkreślił, że przez lata rolnicy, sadownicy byli oszukiwani i okłamywani. - Przez lata, pomimo wielokrotnych prób nie byli w stanie dojść do porozumienia w sprawie umów kontraktacyjnych i zapłaty za dostarczane surowce - zaznaczył.

Dodał, że "bezczelnie" wykorzystywany był brak zorganizowania producentów rolnych przez co oferowano im ceny poniżej kosztów produkcji.

- Dobitnie pokazała to sytuacja po ubiegłorocznych zbiorach. Nawet działania, podejmowane przez jedną z firm stabilizującą rynek jabłek (Eskimos - PAP) przemysłowych, starano się torpedować - ocenił.

Zdaniem Ardanowskiego projekt nowych przepisów nie podoba się Krajowej Unii Producentów Soków, gdyż nie odpowiada im koniec wolnoamerykanki i koniec monopolu. - My nie pozwolimy na okradanie rolników. Rząd nie odstąpi od uregulowania tej sytuacji - zapewnił.

Szef resortu rolnictwa wskazał, że umowy kontraktacyjne muszą być zawierane, a ceny kształtowane w rozsądnych przedziałach.

punkty skupu płodów rolnych, płody rolne, krir, nieuczciwe praktyki handlowe, badanie próbek

Ustawa może uderzyć w małe punkty skupu. KRIR już ostrzega

Z jednej strony wzmocniona ochrona interesów rolników w skupach jest nieodzowna. Ale z drugiej strony nowelizowane przepisy mogą doprowadzić do zamykania małych punktów skupu - ostrzega KRIR. Rolniczy samorząd przekazał...

- Stowarzyszenie neguje też fachowość Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej-Państwowego Instytutu Badawczego zarzucając mu nierzetelność. Naukowcy opracowali propozycje przedziałów cenowych na podstawie średnich cen z ostatnich 10 lat, z uwzględnieniem analizy bieżących kosztów produkcji. Nie dziwi, że uczciwa analiza kosztów im nie odpowiada, bo zmniejszą się ich nieuzasadnione zyski - zaznaczył.

Dodał, że przedziały cen rekomendowanych zapewniają uczciwe warunki negocjacji. - UOKiK wkracza dopiero wówczas, gdy te progi zostaną przekroczone. W proponowanych rozwiązaniach znalazł się także zapis pozwalający na ustalenie niższych cen, ale pod warunkiem wyrażenia na nie pisemnej zgody przez rolnika sprzedającego produkty. Według Stowarzyszenia te wszystkie propozycje to zamach na wolny rynek. Nie, to nie zamach na wolny rynek, ale skończenie z wyzyskiem ze średniowiecza - podkreślił.

Minister dodał, że nawet Mirosław Maliszewski z PSL, którego trudno podejrzewać o popieranie PiS, uważa proponowane rozwiązania za właściwe".
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu