Przetwórcy alarmują: na ręcznym sterowaniu wszyscy stracą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
17-06-2019,13:40 Aktualizacja: 17-06-2019,13:47
A A A

Dobiegają końca prace nad zmianą ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

Zdaniem władz Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS) mimo wielomiesięcznych konsultacji, głos szeroko rozumianej branży przetwórczej nie został w projektach ustaw uwzględniony.

urzędowe ceny skupu, ministerstwo rolnictwa, UOKiK,  Marek Niechciał, ochrona rolników

Ceny urzędowe nie pomogą rolnikom

Nieskuteczna ochrona, zagrożenie dla firm i wzrost biurokracji - to główne zarzuty urzędników pod adresem projektu ustawy autorstwa resortu rolnictwa. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło niedawno projekt ustawy...

W liście otwartym skierowanym do premiera, ministra rolnictwa, posłów oraz senatorów, przetwórcy zwracają uwagę, że zaproponowane zmiany legislacyjne mogą przyczynić się do wybuchu poważnego kryzysu w branży przetwórczej, który dotknie również rolników i sadowników.

KUPS oraz Unia Polskiego Przemysłu Chłodniczego, jako kwestię budzącą największe wątpliwości, wskazują w piśmie nierynkowe rozwiązania zaproponowane w projekcie ustawy. Zdaniem przedstawicieli obu organizacji pogłębią tylko istniejące nieprawidłowości oraz problemy w sektorze produkcji i przetwórstwa owoców.

To z kolei może doprowadzić do utraty konkurencyjności oraz rynków zbytu dla soków zagęszczonych i mrożonek, co spowoduje zmniejszenie popytu na przemysłowe owoce i warzywa.

Kwestią budzącą duże obawy są zapisy ustawy dopuszczające ustalanie przez ministra rolnictwa referencyjnych cen skupu produktów rolnych. Stawki będą wyznaczane dwa razy w roku - do 15 czerwca i 15 grudnia.

uokik, skup owoców, owoce miękkie, jan krzysztof ardanowski, umowa kontraktacyjna

UOKiK będzie kontrolować firmy skupujące owoce po zaniżonych cenach

Według proponowanych przez resort rolnictwa przepisów, UOKiK będzie mógł kontrolować firmy skupujące np. owoce po cenach niższych od sugerowanych. Jeżeli okaże się, że przetwórca wykorzystuje pozycję rynkową zostanie na niego...

W opinii branży odgórne regulowanie cen, z tak dużym wyprzedzeniem czasowym do transakcji sprzedaży, nie będzie mogło uwzględniać wszystkich warunków rynkowych, które pojawią się w danym sezonie.

Takie nierynkowe rozwiązania doprowadzą ostatecznie do osłabienia konkurencyjności polskiego soku zagęszczonego i mrożonek, a to negatywnie przełoży się na sytuację finansową małych i większych gospodarstw sadowniczych czy samych przetwórców.

- Odgórna, sterowana ręcznie regulacja nie jest najlepszą drogą do stabilizacji sytuacji na rynku produktów rolnych - mówi Barbara Groele, Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków.

- Godzi to w podstawowe zasady ekonomii i prawa wolnego rynku. Proponujemy inne metody poprawienia sytuacji, np. zachęcanie producentów rolnych do zrzeszania się w grupy sprzedażowe o większej sile negocjacyjnej czy przekwalifikowanie części upraw owoców na przeznaczone tylko do przetwórstwa, obniżając w ten sposób koszty produkcji i podnosząc ich jakość przetwórczą - dodaje.

I zapewnia, że branży przetwórczej zależy na dobrej współpracy z dostawcami. - Zgłaszając wątpliwości do proponowanych zmian nie występujemy przeciwko rolnikom, ale w interesie wszystkich uczestników rynku. W naszej opinii odgórne wyznaczanie cen surowca najpewniej doprowadzi do upadku najsłabszych uczestników rynku, czyli małych, rodzinnych firm przetwórczych, a także niewielkich gospodarstw sadowniczych - alarmuje na koniec Groele.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj