Katastrofy naturalne gnębią rolników. Liczby są zatrważające

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-08-2020,10:40 Aktualizacja: 11-08-2020,10:44
A A A

Prawie 1500 poszkodowanych gospodarstw, ponad 5 tysięcy hektarów uszkodzonych upraw i straty sięgające 95 milionów złotych - takie są następstwa niekorzystnych zjawisk atmosferycznych tylko w jednym województwie.

Jacek Gołda, dyrektor Wydziału Programów Infrastrukturalnych i Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, odpowiadając na pismo Małopolskiej Izby Rolniczej podał aktualne na 6 sierpnia dane z komisji do spraw szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, znajdujących się na obszarach, na których wystąpiły niekorzystne zjawiska atmosferyczne.

susza, niedobór wody, susza rolnicza, susza 2020

400 mln złotych na rekompensaty za suszę

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zaopiniowała w środę pozytywnie trzy wnioski o przesunięcie 530 mln zł na nowe zadania - bezpieczeństwo energetyczne oraz rekompensaty za suszę. Komisja rozpatrywała dwa wnioski ministra finansów....

Ogółem wpłynęło 66 wniosków urzędów gmin o oszacowanie szkód. Poszkodowanych zostało 1446 gospodarstw z terenu 42 gmin województwa małopolskiego, w tym:

  • 229 gospodarstw dotkniętych powodzią i deszczem nawalnym
  • 454 gospodarstwa dotknięte gradobiciem
  • 776 gospodarstw dotkniętych przymrozkami wiosennymi (uprawy sadownicze)
  • 7 gospodarstw dotkniętych huraganem

- Uszkodzonych zostało ogółem: 5413 ha upraw rolnych, w tym: 1375 ha zbóż, 352 ha warzyw, 115 ha użytków zielonych, 604 ha upraw okopowych, 2495 ha upraw sadowniczych oraz 64 budynki gospodarcze - wylicza Jacek Gołda.

Jak dodaje, łączna szacunkowa wartość szkód wynosi 95 mln 941 tys. 935 zł, w tym 95 mln 383 tys. 485 zł stanowią szkody w uprawach rolnych, a 558 tys. 450 zł szkody w obiektach gospodarczych, szklarniach i tunelach foliowych oraz maszynach rolniczych.

plony pszenicy, grad obniżył plony, technologia uprawy pszenicy, zbiór pszenicy w Sahryniu

Grad obniżył plony pszenicy

Plony pszenicy ozimej w gospodarstwie w Sahryniu (gmina Werbkowice), w którym prowadzone są doświadczenia z aplikacją dolistną krzemu wyniosły w tym roku zaledwie 6 t z 1 ha. To o 40 proc. mniej niż zakładano.   Główną przyczyną...

Największe straty są w gminach: Sułoszowa, Łącko, Łukowica, Jodłownik, Łapanów i Podegrodzie.

- Równocześnie informuję, iż powyższe dane pochodzą z wniosków rolników i mogą ulec zmianie po oszacowaniu szkód przez komisję wojewódzką - zastrzega urzędnik.

Małopolska Izba Rolnicza zwróciła się z wnioskiem do ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego, aby na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 27 stycznia 2015 r., w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomił program pomocy dla poszkodowanych gospodarstw rolnych i działów specjalnych produkcji rolnej.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu