Jeleniowate podgryzają rolników. Co z odstrzałami?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-06-2017,11:20 Aktualizacja: 29-06-2017,11:42
A A A

Trwają badania naukowe, których wyniki mają być podstawą w zakresie gospodarowania populacją zwierząt jeleniowatych. Na decyzje niecierpliwie czekają rolnicy, którzy są bardzo zainteresowani tym problemem.

Obok dzików i dzikiego ptactwa to właśnie sarny, jelenie czy daniele powodują bowiem największe szkody w uprawach. Na polach stołują się coraz częściej, bo - przynajmniej zdaniem gospodarzy - jest ich po prostu w lasach za dużo.

dzik, odstrzał dzików, asf, populacja dzików, ministerstwo rolnictwa, bioasekuracja

Jurgiel: PZŁ nie współpracuje w walce z ASF. To skostniała struktura

W zwalczeniu afrykańskiego pomoru świń najistotniejsze jest dalsze ograniczenie stada dzików. Będzie też wzmocniona bioasekuracja - uważa Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa. Szef resortu wskazał, że zagrożeniem jest też występowanie tej...

Niedawno z prośbą o podjęcie działań na rzecz zwiększenia odstrzału zwierząt jeleniowatych do ministra środowiska wystąpił Zarząd Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej.

W odpowiedzi szef resortu zapewnił, że kwestia wydłużenia okresu polowań na jelenie szlachetne "jest przedmiotem jego zainteresowania z uwagi na szkody wyrządzane przez te zwierzęta w gospodarce leśnej i rolnej, a spowodowane przez wysoką liczebność populacji".

Jan Szyszko zwrócił jednocześnie uwagę na okres polowań na łanie jelenia, który jest jednym z najkrótszych w Europie i trwa 3,5 miesiąca. Tymczasem zgodnie z wnioskami z Seminarium łowieckiego pt. "Okresowa ocena stanu zasobów leśnych (zwierzyny) w łowieckich rejonach hodowlanych" nie uda się obniżyć liczebności populacji jeleni bez wydłużenia okresu polowań.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji szef resortu środowiska chce jednak dokładnie przeanalizować problem.

sarny, jelenie, straty, straty w uprawach, populacja saren, populacja jeleni

Jelenie się stołują, rolnicy liczą straty

Nie tylko dziki czy ptactwo niszczą uprawy. Rolnicy coraz głośniej narzekają na jelenie i sarny, które buszują na polach. Na wrześniowym posiedzeniu zarządu Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej przyjęto postulat, by doprowadzić do jak...

"Dlatego na podstawie decyzji MŚ z 14 listopada 2016 r. zezwalającej na odstrzał w okresach ochronnych jeleni i danieli w drugim roku życia (łaniek i szpicaków), które nie biorą jeszcze udziału w rozrodzie, trwają badania naukowe prowadzone przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Mają przynieść odpowiedź na pytanie, czy zasadna jest zmiana terminów obowiązywania okresów polowań i struktury pozyskania jeleni szlachetnych oraz danieli. Podobne stanowisko zajęła Państwowa Rada Ochrony Przyrody, która pozytywnie zaopiniowała wniosek o wydanie wymienionego zezwolenia przez ministra środowiska" - czytamy w odpowiedzi z resortu na wystąpienie rolniczego samorządu.

Ministerstwo zapowiedziało, że analiza wyników badań będzie podstawą do podejmowanie decyzji w zakresie gospodarowania populacją jeleniowatych w kraju.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu