Izby Rolnicze postulują zwiększenie dopłat do paliwa rolniczego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, Przemysław Olszewski | redakcja@agropolska.pl
16-07-2017,19:30 Aktualizacja: 17-07-2017,8:36
A A A

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa z wnioskiem o zrekompensowanie rolnikom kosztów wprowadzenia tzw. opłaty drogowej. Samorząd rolniczy chce podniesienia dopłaty do paliwa rolniczego.

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie złożonego przez posłów PiS projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. Projekt skierowano do komisji. W jego myśl Fundusz ma być finansowany m.in. z opłaty w wysokości 20 groszy za litr benzyny i oleju napędowego. Intencją wnioskodawców projektu jest pomóc samorządom w budowie i remontach dróg.

Zarząd KRIR zaproponował zwiększenie limitu z 86 l do 110 l, do którego przysługuje zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

paliwo, olej napędowy, akcyza, podatek akcyzowy, faktury vat

Zwrot akcyzy - w przyszłym roku nadal złotówka za litr oleju napędowego

Zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 2017 rok będzie nadal wynosić 1 zł za litr paliwa.   Tak przynajmniej zapisano w projekcie rządowego rozporządzenia, poddawanego obecnie...

- Planowane po wprowadzeniu ustawy w życie zmiany sprawią, że ceny paliwa odbiją się na cenach wszystkich usług – m.in. transportu, żywności, a także dotkną bezpośrednio rolników, którzy za zakup paliwa do produkcji rolnej na każdy 1 ha będą musieli wydać ok. 21,5 zł więcej niż dotychczas, co pogorszy opłacalność produkcji rolnej - argumentują Izby Rolnicze.

Samorząd rolniczy przypomina, że wielokrotnie wnosił o zwiększenie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, jak również postulował o zwiększenie limitu zużycia oleju napędowego na 1 ha użytków rolnych.

Stawka zwrotu do 1 litra kupionego paliwa wynosi tyle samo, ile w ubiegłym roku - 1 zł, a limit zwrotu podatku w 2017 r. wynosić będzie 86,00 zł x liczba hektarów użytków rolnych. Zwrot podatku odbywa się na podstawie faktur, które są przyjmowane dwa razy w roku.

W tegorocznym budżecie na ten cel przewidziano 860 mln zł.

 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!