Inspekcja tępi nieprawidłowości. I chroni pszczoły

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
23-11-2017,13:00 Aktualizacja: 23-11-2017,13:22
A A A

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy przez trzy kwartały bieżącego roku przeprowadził 1513 kontroli i wystawił mandaty na kwotę 7 tys. zł.

Skontrolowano gospodarstwa prowadzące integrowaną ochronę (1367), w trakcie wykonywania zabiegów ochrony roślin (75), podmioty wykonujące zabiegi zaprawiania materiału siewnego, dezynsekcji, dezynfekcji i deratyzacji (49) i miejsca, gdzie stosowanie środków ochrony roślin podlega ograniczeniom (22).

pszczelarstwo, wsparcie pszczelarstwa, ministerstwo rolnictwa, pszczoły, krzysztof jurgiel

Pszczelarze dostaną miliony euro. Na leki, zakup owadów i sprzęt

W Polsce realizowany jest program pomocy dla pszczelarstwa. W najbliższych 3 latach na potrzeby pszczelarzy trafi 18 mln euro, ale pieniądze trzeba efektywnie wykorzystać - mówił minister Krzysztof Jurgiel podczas spotkania z...

Sprawdzano m.in. posiadanie aktualnego zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin, aktualnego badania sprawności technicznej opryskiwacza oraz dokumentacji wykonanych zabiegów. "Stwierdzono 135 nieprawidłowości, w wyniku czego wszczęto 65 postępowań mandatowych na łączną kwotę 7000 zł" - podał bydgoski WIORiN.

Inspektorzy ponadto pobierają próbki płodów rolnych do badań na obecność pozostałości pestycydów. Na 2017 r. zaplanowano pobranie 193, a w minionych kwartałach pozyskano 147 z jabłek, kalafiora, brokułu, kapusty, pszenicy, żyta, rzepaku, ziemniaków, marchwi, cebuli itp.

Sprawdzana jest też zgodność wprowadzanych do obrotu preparatów z wymogami określonymi w decyzji ministra rolnictwa. W tym zakresie było 307 kontroli u przedsiębiorców oraz pobrano 22 próbki w celu kontroli jakości sprzedawanych preparatów.

złodzieje uli, pszczelarstwo, pszczele rodziny, gmina wilków, lubelszczyzna

Zniknęły ule z pszczołami. Policja szuka złodziei i prosi o pomoc

Coraz częściej dochodzi do kradzieży uli z pszczołami. Ostatnio te pożyteczne owady zniknęły w gminie Wilków na Lubelszczyźnie.. Stróże prawa z Opola Lubelskiego otrzymali zgłoszenie, że nieznani sprawcy pod osłoną nocy ukradli z sadu...

Inspekcja prowadziła także szereg postępowań wyjaśniających, w tym dotyczące podejrzeń zatruć pszczół środkami ochrony roślin. W 2017 roku WIORiN w Bydgoszczy przyjął kilka zgłoszeń o prowadzonych zabiegach chemizacyjnych, mogących stwarzać zagrożenie dla pasiek. Ponadto wpłynęło jedno zgłoszenie podejrzenia masowego wytrucia pszczół z powiatu włocławskiego.

"Przeprowadzone postępowanie wyjaśniające wraz z pobraniem do badań przez Inspekcję Weterynaryjną organizmów pszczelich potwierdziło upadki pszczół na skutek stosowania pestycydów.
Inspekcja w ramach kompetencji przed wydaniem wyników badań pszczół ukarała potencjalnych sprawców mandatami karnymi z powodu uchybień w zakresie stosowania środków ochrony roślin, takich jak: brak ewidencji zabiegów, brak aktualnego badania opryskiwacza oraz brak aktualnego szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin" - czytamy w sprawozdaniu inspektoratu.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!