Hodowcy z sankcjami za to, na co nie mają wpływu. Będą zmiany w "Dobrostanie zwierząt"
Będą zmiany w ekoschemacie „Dobrostan zwierząt” dotyczące świń. Chodzi o to, by hodowcy nie byli karani, gdy przy sprzedaży zwierząt występuje więcej niż jeden pośrednik.
Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) podjęła 7 lipca interwencję w sprawie przepisów regulujących płatności w ramach „Dobrostanu zwierząt” oraz udział rolników w systemach jakości żywności QMP (Quality Meat Program) i QAFP (Quality Assurance for Food Products). W piśmie do ministra rolnictwa - opierając się na wniosku Rady Powiatowej w Lesznie - zwróciła uwagę na niekorzystne i niesprawiedliwe konsekwencje obowiązujących przepisów.
Pośrednicy poza kontrolą rolników
„Chodzi o sankcje, jakie nakładane są na rolników w przypadku, gdy w łańcuchu sprzedaży zwierząt występuje więcej niż jedno ogniwo pośredniczące pomiędzy producentem a zakładem ubojowym. W wielu przypadkach decyzje te pozostają poza kontrolą samych rolników, którzy mimo spełnienia wymogów dobrostanu i systemów jakości, są pozbawiani należnych im płatności” – wskazała WIR.
Zaproponowała, aby zniesiono sankcje za przekroczenie liczby pośredników, jeśli zwierzęta zostały utrzymane zgodnie z wymogami systemów QAFP/QMP i dobrostanu oraz by sprzedaż zwierząt do grupy producenckiej, której członkiem jest rolnik, nie była traktowana jako ogniwo pośredniczące.

Polski hodowca w łańcuchu zarobku na produkcji świń znajduje się na końcu
Planowane zmiany w rozporządzeniu
W odpowiedzi z 9 lipca Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) poinformowało, że w związku z postulatami WIR oraz innych organizacji rolniczych, rozpoczęto prace nad zmianą przepisów rozporządzenia dotyczącego „Dobrostanu zwierząt” - w zakresie wariantu „Dobrostan tuczników”.
„Zgodnie z planowanymi zmianami, płatność dobrostanowa będzie przysługiwać rolnikom również w przypadkach, gdy zwierzęta zostaną przemieszczone do rzeźni przez więcej niż jednego pośrednika - pod warunkiem, że trafią do uboju w ciągu trzech dni od opuszczenia gospodarstwa, w którym były utrzymywane w warunkach podwyższonego dobrostanu. Nowelizacja ta ma zapewnić większą elastyczność systemu, przy jednoczesnym zachowaniu kontroli nad dobrostanem zwierząt” – informuje wielkopolski samorząd rolniczy na swoim portalu.
Według zapewnień MRiRW, odpowiedni projekt rozporządzenia zostanie „w najbliższym czasie” skierowany do konsultacji publicznych.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś