Gospodarujesz na obszarach NATURA 2000? Zgłoś trudności

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Dariusz Kucman, (bea) | redakcja@agropolska.pl
31-05-2015,9:45 Aktualizacja: 31-05-2015,8:29
A A A

Rolnicy mogą wyrazić opinię na temat trudności w prowadzeniu gospodarstwa na obszarach NATURA 2000. Do 24 lipca br. potrwają prowadzone przez Komisję Europejską konsultacje publiczne w sprawie dyrektyw ptasiej i siedliskowej.

Ankiety do wypełnienia przez rolników są dostępne tutaj.

Ankieta składa się z dwóch części. Pierwsza część jest przeznaczona dla ogółu społeczeństwa i nie wymaga szczegółowej znajomości dyrektyw ani doświadczeń z ich wdrażaniem. Pytania dotyczą skuteczności, efektywności w stosunku do kosztów, adekwatności, spójności i tzw. europejskiej wartości dodanej. Natomiast pytania zawarte w drugiej części opierają się na tych w pierwszej i dotyczą podobnych zagadnień, ale są bardziej szczegółowe. Wymagają zrozumienia przepisów dyrektyw i wiedzy o ich wdrażaniu. 
Aby wypowiedź została uwzględniona, należy najpierw odpowiedzieć na pytania w pierwszej części. Następnie wyświetli się pytanie, czy respondent chce udzielić odpowiedzi na bardziej szczegółowe pytania zawarte w drugiej części ankiety. Jeżeli nie, przed wysłaniem odpowiedzi można jeszcze dopisać swoje uwagi w polu tekstowym.

Sawicki: Nowy PROW nastawiony na konsumenta

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 jest bardziej nastawiony na oczekiwania konsumentów. Będzie też wzmacniał współpracę między rolnikami i przetwórcami oraz pomagał w zachowaniu środowiska naturalnego -...

Wypełnianie ankiety można w każdej chwili przerwać i powrócić do niej później. Po wysłaniu swoich odpowiedzi, można pobrać ich kopię.

Co istotne, m.in. ze względu na wymogi techniczne związane z przetwarzaniem wyników brane pod uwagę będą wyłącznie odpowiedzi uzyskane za pośrednictwem formularza online. Ankiety przesłane pocztą elektroniczną lub w formie papierowej nie będą analizowane.

Konsultacje mają na celu zebranie opinii na temat obowiązującego prawodawstwa UE w zakresie ochrony przyrody (dyrektywa ptasia i dyrektywa siedliskowa) oraz stanu jego wdrożenia na obecną chwilę. KE chce sprawdzić, czy obowiązujące ramy regulacyjne są proporcjonalne i adekwatne do celu oraz czy pozwalają na osiągnięcie zamierzonych rezultatów.

Rolnicy gospodarujący na obszarach objętych Programem Natura 2000 (to ok 20 proc. powierzchni Polski) muszą się, jak wiadomo liczyć z wieloma obostrzeniami. Przede wszystkim muszą realizować zadania wynikające z planów zadań ochronnych (PZO) lub planów ochrony (PO) w zakresie dotyczącym gatunków ptaków objętych ochroną oraz typów siedlisk przyrodniczych, gatunków zwierząt i roślin objętych ochroną. Jednocześnie mogą liczyć na wyższe dopłaty w ramach programów rolno-środowiskowych.

 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu