Dzięcioły szkodzą pszczelarzom

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-05-2021,18:40 Aktualizacja: 17-05-2021,18:44
A A A

Polski Związek Pszczelarski - na prośbę pszczelarzy - wystąpił do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie szkód wyrządzanych w pasiekach przez ptaki z rodziny dzięciołowych.

Związek wskazuje konkretne gatunki z tej ptasiej familii: krętogłów, dzięcioł zielonosiwy, dzięcioł zielony, dzięcioł czarny, dzięcioł duży, dzięcioł białoszyi, dzięcioł średni, dzięcioł białogrzbiety, dzięciołek, dzięcioł trójpalczasty. Z odpowiedzi resortu wynika jednak, że ten problem nie jest znany.

PIORiN, pszczelarstwo, oprysk pół, zabiegi chemiczne ochrony roślin

Pszczelarz pyta o zabiegi pestycydami? Rolnik musi odpowiedzieć

Każdy właściciel pasieki może zwrócić się z wnioskiem do rolnika o informację, kiedy i jakimi preparatami będzie wykonywał zabieg ochrony roślin. Odpowiedź jest w takim przypadku obligatoryjna. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i...

"W związku z powyższym Polski Związek Pszczelarski zwraca się do pszczelarzy o przekazywanie do macierzystych związków informacji o szkodach w pasiekach wyrządzonych przez ptaki z rodziny dzięciołowych wraz ze wskazaniem rodzaju szkody" - apeluje PZP.

W piśmie z ministerstwa urzędnicy przypomnieli, jakie zakazy wynikają z Ustawy o ochronie przyrody wobec dziko żyjących zwierząt.

W przypadku dzięciołowych jest to zakaz płoszenia i niepokojenia w miejscach noclegu, w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub wychowania młodych, a także w miejscach żerowania zgrupowań ptaków migrujących lub zimujących.

Ustawa daje jednak możliwości uzyskania zezwolenia na odstępstwa od zakazów z niej wynikających, pod warunkiem braku rozwiązań alternatywnych oraz że nie spowoduje to zagrożenia dla populacji. Zezwolenia wydają na wniosek interesantów regionalni dyrektorzy ochrony środowiska.

Zajezierze, powiat kartuski, wytrute pszczoły, Ule zalane ropą

Ule zalane ropą. Zginęło tysiąc pszczół

W jednej z pasiek w Zajezierzu (pow. kartuski, woj. pomorskie) nieznany sprawca zalał ule ropą. W wyniku tego zginęło tysiąc pszczół, a sprawę wyjaśnia policja. 70-letni mieszkaniec miejscowości pasiekę prowadził od 5 lat. Jak podaje portal...

"Po uzyskaniu zezwolenia, dzięcioła - podobnie jak inne gatunki ptaków - można próbować przepłoszyć sygnałami dźwiękowymi lub świetlnymi. Na rynku dostępna jest obecnie szeroka gama urządzeń odstraszających zwierzęta, w tym również ptaki, m.in. urządzenia hukowe lub urządzenia emitujące odgłosy ptaków w stresie, urządzenia, których niektóre modele są niewielkich rozmiarów. Warto dodać, że poza ww. aktywnymi metodami płoszenia ptaków, istnieje także metody pasywne (klekoczące na wietrze metalowe puszki, migoczące paski folii, itp.)" - czytamy w piśmie ministerstwa

Podpowiada też, że w zakresie płoszenia biernego, w pasiekach można zamontować przedmioty, które mogą błyszczeć, poruszać się czy wydawać dźwięki, wprawiane w ruch przez wiatr i w ten sposób odstraszać ptaki, np. taśmy holograficzne, dzwoneczki itp.

"Skutecznym rozwiązaniem może być zakotwiczenie do ziemi w pobliżu ula balonu z helem, najlepiej jaskrawego koloru lub/i z rysunkiem przypominającym oczy (tzw. balon stresowy) lub montaż makiety potencjalnych drapieżników dzięcioła (np. sokoła wędrownego, jastrzębia)" - wskazuje resort.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement