Do 2020 roku na wieś trafi ponad 5 miliardów euro

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-11-2014,10:00 Aktualizacja: 06-11-2014,10:36
A A A
Szczegółowe ustalenia realizacji Umowy Partnerstwa będą możliwe po zakończeniu negocjacji z KE. Wydatki na rozwój wsi mają wynieść 5,2 mld euro - mówi Marceli Niezgoda, wiceminister rozwoju i infrastruktury.  
 
Umowa Partnerstwa określa strategię wykorzystania przez nasz kraj pieniędzy z budżetu UE na lata 2014-2020. Komisja Europejska zaakceptowała warunki z Polską 23 maja. To "dokument-matka" dla programów operacyjnych określających sposób wydatkowania funduszy UE.
 
Obecnie trwa trzecia runda negocjacji polskich programów operacyjnych z Komisją Europejską. Rozmowy prawdopodobnie zakończą się pod koniec listopada lub na początku grudnia - poinformował Niezgoda podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa. Dodał, że w UE z 384 programów krajowych do tej pory zatwierdzonych zostało tylko 7.
 
- Liczymy, że nasze programy krajowe i regionalne wejdą w procedurę zmierzającą do zaakceptowania przez kolegium komisarzy jeszcze w tym roku - powiedział wiceminister. 
 
Zaznaczył, że jego resort potwierdza obecnie zapisy dotyczące wydatków na rozwój wsi w ramach Umowy Partnerstwa w wysokości 5,2 mld euro. Dodał, że z szacunków MIR wynika, że będzie to kwota nawet większa.
 
Zdaniem Niezgody, po zakończeniu negocjacji z KE kluczowe będzie opracowanie szczegółowych opisów tzw. osi priorytetowych programów, a także opracowanie i zatwierdzenie przez komitety monitorujące poszczególnych programów i kryteriów wyboru finansowanych projektów.
 
Umowa Partnerstwa przewiduje, iż w ramach Polityki Spójności (za którą odpowiada MIR) 5,2 mld euro zostanie wydatkowane na: rozwój przedsiębiorczości na wsi, w tym na reorientację zawodową rolników (ok. 1,5 mld euro), na rewitalizację społeczną i infrastrukturalną na wsi (ok. 2 mld euro), na infrastrukturę wodno-kanalizacyjną i przeciwpowodziową (ok. 1,7 mld euro). 
 
Poza tym obszary wiejskie będą mogły ubiegać się o inne środki w ramach Polityki Spójności np. w zakresie technologii komunikacyjno-informacyjnych (szerokopasmowy internet), odnawialnych źródeł energii, gospodarki odpadami, finansowania przedszkoli i innych placówek edukacyjnych. 
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu