Cudzoziemcy kupują u nas więcej gruntów. Znamy najnowsze dane

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-05-2018,10:15 Aktualizacja: 17-05-2018,10:41
A A A

Z 4,5 tys. ha kupionych w 2017 r. w Polsce przez obcokrajowców nieco ponad 1 tys. ha stanowiły nieruchomości o charakterze rolnym i leśnym. Tak wynika ze sprawozdania ministra spraw wewnętrznych i administracji z realizacji ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.

Dokument prezentował wiceszef resortu Paweł Majewski podczas posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych.

zbywanie ziemi pod lotnisko, rolnicza emerytura specjalna, kowr, Centralny Port Komunikacyjny

Rolnicy zbywający ziemię pod lotnisko dostaną specjalne emerytury

W przypadku zakończenia działalności rolniczej będzie można dostać specjalną emeryturę w pełnej lub większej wysokości . Chodzi o gospodarzy zbywających ziemię pod Centralny Port Komunikacyjny. Rząd przyjął projekt specustawy o Centralnym Porcie...

W 2017 r. do MSWiA wpłynęło 26 355 dokumentów stanowiących podstawę wpisu do rejestrów ministra, czyli o blisko 57 proc. więcej niż rok wcześniej. To w ocenie polityka skutek nowelizacji ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców z grudnia 2016 r.

Jej celem było zbudowanie systemu pozyskiwania dokumentów i informacji o transakcjach z udziałem cudzoziemców, aby w miarę możliwości je weryfikować w różnych źródłach. Chodziło przede wszystkim o informacje dotyczące obrotu kapitałowego z udziałem cudzoziemców.

Nabycie przez nich prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości na terytorium Polski wymaga zezwolenia ministra spraw wewnętrznych.

Wówczas taki potencjalny nabywca musi wykazać m.in. więzi z naszym  krajem (np. polskie pochodzenie, małżeństwo z obywatelem RP, wykonywanie tutaj działalności gospodarczej lub rolnej).

kupno ziemi, dzierżawa ziemi, zasoby skarbu państwa, nieruchomości rolne,zasady obrotu ziemią rolną

Osoby bez kwalifikacji dostają zgodę na zakup ziemi rolnej

30 kwietnia miną dwa lata od kiedy zostały zmienione zasady obrotu ziemią rolną. Dziś swobodnie można sprzedać i kupić działkę rolną o powierzchni do 0,3 ha. Większe nieruchomości mogą nabywać jedynie rolnicy indywidualni. W myśl zapisów...

Ale takiego zezwolenia nie potrzebują od 1 maja 2016 r. cudzoziemcy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Konfederacji Szwajcarskiej, czyli z krajów unijnych i kilku stowarzyszonych.

Biorąc pod uwagę ten ostatni fakt oraz to, że większość nabywców nieruchomości jeśli chodzi o obcokrajowców stanowią ci z EOG, liczba spraw związanych z zezwoleniami ministra ostatnio znacząco spadła.

W 2017 r. resort wydał 224 zezwolenia na nabycie 270 nieruchomości gruntowych o łącznej powierzchni 22,9 ha, w tym 28 zezwoleń na nabycie nieruchomości rolnych i leśnych o łącznej powierzchni 5 ha i 19 zezwoleń na nabycie udziałów i akcji w spółkach będących właścicielem bądź użytkownikiem wieczystym nieruchomości w Polsce o powierzchni 88 ha.

- Zezwolenia dotyczyły najczęściej nieruchomości położonych w województwach: mazowieckim, pomorskim, zachodniopomorskim i lubuskim. Wśród podmiotów, którym wydano zezwolenia, dominowały podmioty reprezentujące obywatelstwo lub kapitał z Ukrainy i Białorusi - mówił wiceminister Majewski.

ceny ziemi rolnej w polsce, ziemia rolna, Indeks Wartości Ziemi Rolnej, Open Finance, bartosz turek

Ziemia rolna coraz droższa

O 5,8 proc. podrożał w ciągu roku hektar gruntu ornego w Polsce - wynika z Indeksu Wartości Ziemi Rolnej przygotowanego przez Open Finance. Hektar kosztuje średnio prawie 38 tys. zł. Jeszcze kilka lat temu ziemia drożała o kilkanaście procent...

Decyzji odmownych było 13 i zapadły m.in. z powodu braku wykazania przez cudzoziemca jego trwałych więzi z Polską.

Biorąc pod uwagę już wszystkie transakcje, zarówno zawarte na podstawie wymaganego zezwolenia, jak i bez obowiązku ubiegania się o zezwolenie, to z danych zgromadzonych w rejestrach wynika, iż cudzoziemcy nabyli w 2017 r. nieruchomości gruntowe w Polsce o łącznej powierzchni 4483 ha (na podstawie 5464 zarejestrowanych transakcji).

W tym kupili nieruchomości rolne i leśne o powierzchni niespełna 1070 ha (772 transakcji). A 91 transakcji nabycia dotyczyło udziałów lub akcji w spółkach będących właścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości o łącznej powierzchni 2478 ha.

- Najwięcej nieruchomości gruntowych cudzoziemcy nabyli w województwach: mazowieckim, pomorskim, dolnośląskim, a wśród nabywców dominowały podmioty reprezentujące obywatelstwo lub kapitał Niemiec, Holandii i Austrii - wymieniał wiceszef MSWiA.

Porównując dane z ostatnich 5 lat wynika, że w 2017 r. liczba zarejestrowanych transakcji nabycia nieruchomości gruntowych wzrosła o prawie 5 proc. w porównaniu do 2016 r. Była też większa ogółem w stosunku do lat ubiegłych.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu