Osoby bez kwalifikacji dostają zgodę na zakup ziemi rolnej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
19-04-2018,12:20 Aktualizacja: 19-04-2018,12:40
A A A

30 kwietnia miną dwa lata od kiedy zostały zmienione zasady obrotu ziemią rolną. Dziś swobodnie można sprzedać i kupić działkę rolną o powierzchni do 0,3 ha. Większe nieruchomości mogą nabywać jedynie rolnicy indywidualni.

W myśl zapisów prawa inne osoby muszą pytać o zgodę dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który wyrazi zgodę na transakcje ziemią rolną, jeśli zainteresowany nabyciem spełni kryteria określone w ustawie - przypomina "Rzeczpospolita".

ceny ziemi rolnej w polsce, ziemia rolna, Indeks Wartości Ziemi Rolnej, Open Finance, bartosz turek

Ziemia rolna coraz droższa

O 5,8 proc. podrożał w ciągu roku hektar gruntu ornego w Polsce - wynika z Indeksu Wartości Ziemi Rolnej przygotowanego przez Open Finance. Hektar kosztuje średnio prawie 38 tys. zł. Jeszcze kilka lat temu ziemia drożała o kilkanaście procent...

Eksperci podnoszą, że sprzedaż gruntów rolnych w ostatnich dwóch latach zdecydowanie spadła, ale statystyki pokazują, że wielu nierolników, którzy wystąpili o zgodę do KOWR, pozytywnie przeszło weryfikację.

Przed rokiem o zgody wystąpiono 17716 razy, w 13975 sprawach decyzje zakończyły się po myśli wnioskodawców. Do marca 2018 r. ci z kolei złożyli 5094 podania, a zgód na nabycie wydano 4108.

Analiza i praktyka stosowania przepisów ustawy o obrocie ziemią pokazują również, że wcale nie tak trudno spełnić przesłanki zakupu nieruchomości rolnych.

Zgodnie z przepisami o zgodę do szefa KOWR wystąpić może bowiem nie tylko potencjalny nabywca, który chce utworzyć gospodarstwo rodzinne, ale także zbywca, a więc właściciel nieruchomości. I ta druga ścieżka jest znacznie łatwiejsza dla zainteresowanych posiadaniem gruntów rolnych.

obrót ziemią w Polsce, ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, kupno ziemi, dzierżawa ziemi

Resort usuwa kolejne bariery w obrocie ziemią rolną

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce zlikwidować utrudnienia w dziedziczeniu i darowaniu ziemi bliskim, a przy okazji usuwa bariery w egzekucji oraz upadłości. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano właśnie nową wersję projektu...

W tym trybie zbywca musi bowiem wykazać, że nie miał możliwości sprzedania ziemi m.in. rolnikowi, a nabywca nierolnik zainteresowany gruntem daje rękojmię należytego prowadzenia działalności rolniczej. Nabywca nie musi legitymować się zatem wykształceniem rolniczym.

Warunek zamieszkiwania w okresie 5 lat od dnia nabycia nieruchomości na terenie gminy, w której położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład tworzonego gospodarstwa rodzinnego (który należy spełnić, jeśli o zgodę do KOWR występuje już nabywca), nie jest także tak dolegliwy, jak się wydaje.

- Nie trzeba mieszkać na terenie nowo nabytej nieruchomości. Gospodarstwo może mieć rozproszony charakter. Mówiąc wprost: czasem wystarczy posiadać dom z ogrodem, by nie mieć problemów w KOWR - wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem adwokat Anna Woźniakowska-Dębiec z kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.
 

źródło: "Rzeczpospolita"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj