Rolnicy zbywający ziemię pod lotnisko dostaną specjalne emerytury

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mariusz Polit PAP (em) | redakcja@agropolska.pl
29-04-2018,15:00 Aktualizacja: 29-04-2018,15:11
A A A

W przypadku zakończenia działalności rolniczej będzie można dostać specjalną emeryturę w pełnej lub większej wysokości . Chodzi o gospodarzy zbywających ziemię pod Centralny Port Komunikacyjny.

Rząd przyjął projekt specustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Zgodnie z projektem międzykontynentalny port lotniczy ma powstać w Stanisławie, w gminie Baranów, niedaleko Grodziska Mazowieckiego. Lotnisko będzie oddalone od stolicy o ok. 40 kilometrów.

centralny port lotniczy, gmina baranów, wywłaszczenia, odszkodowania za grunty

Rolnicy boją się wywłaszczeń. Budowa lotniska budzi wielkie obawy

Rolnicy z terenów, gdzie ma powstać Centralny Port Komunikacyjny, boją się wywłaszczeń i niskich odszkodowań za przejęte pod inwestycje grunty. Rządowy pełnomocnik ds. CPK zapewnia, że wysokość rekompensat będzie ustalana podczas negocjacji....

"W przypadku zakończenia działalności rolniczej, na wniosek pełnomocnika, prezes KRUS będzie zapewniał emerytury specjalne w pełnej lub większej wysokości, również w przypadku braku wymaganego stażu pracy. Proponowane przepisy zagwarantują prawa mieszkańców i najlepsze warunki negocjacyjne ze wszystkich dotychczasowych specustaw" - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Jak zauważył Dariusz Dąbrowski, sekretarz gminy Baranów, "w przypadku, gdy rolnik zbędzie ziemię pod CPK, może stracić prawo do emerytury rolniczej". - Konsultowano z nami rozwiązanie, że pełnomocnik będzie miał możliwość wystąpienia do prezesa KRUS o przyznanie wtedy specjalnej emerytury. To byłoby ok. 1 tys. zł – powiedział.

Jak wyjaśnił "rolnicy, w związku z budową CPK, dostali trzy wersje zbycia ziemi". - To negocjacje z opcją odkupienia ziemi, zamianą lub wywłaszczeniem - mówił.

W przypadku nieruchomości rolnych, które mogą zostać przeznaczone pod budowę CPK, Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że będą one "nabywane przez spółkę celową w ramach dobrowolnych negocjacji cenowych, które będą trwały do końca 2019 r.".

lotnisko, Port Solidarność, gmina Baranów, Centralny Port Komunikacyjny

Gigantyczne lotnisko między Łodzi a Warszawą ma zielone światło

Rząd we wtorek przyjął uchwałę w sprawie przyjęcia "Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność - Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej". Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a port...

"Szacuje się, że w ten sposób zostanie nabyta zdecydowana większość nieruchomości i procedura odszkodowawcza będzie uruchomiona dopiero w ostateczności" - dodano.

W projekcie specustawy "rozszerzono katalog nieruchomości zamiennych na terytorium całego kraju, w ramach współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, Agencją Mienia Wojskowego, Lasami Państwowym oraz Krajowym Zasobem Nieruchomości, co jest szczególnie ważne dla mieszkańców prowadzących działalność rolniczą".

Projekt ustawy był poddany konsultacjom z samorządami lokalnymi oraz mieszkańcami terenów objętych planowaną inwestycją.

"W wyniku zgłoszonych uwag wprowadzono przepisy zwiększające możliwości prowadzenia przez mieszkańców dalszej działalności, w tym skrócono czas rezerwacji terenu z 4 do 2 lat oraz umożliwiono przejęcie przez spółkę celową zobowiązań wynikających z realizacji projektów współfinansowanych ze środków publicznych, w tym środków europejskich" - dodano w komunikacie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj