Covid-19. Wiele niedociągnięć w gospodarstwach i zakładach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-08-2020,8:10 Aktualizacja: 10-08-2020,8:16
A A A

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa zaapelował o przestrzeganie wytycznych GIS w sprawie epidemii w zakładach przetwórczych i gospodarstwach rolnych zatrudniających pracowników z zagranicy. Kontrole ujawniają poważne niedociągnięcia.

"Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina o konieczności przestrzegania wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. To ważne w sytuacji, gdy liczba zakażeń COVID-19 w Polsce wzrasta. Koronawirus występuje także w sektorze rolno-spożywczym, w szczególności w zakładach przetwórczych oraz gospodarstwach rolnych zatrudniających pracowników z zagranicy!" - czytamy na stronie internetowej ministerstwa rolnictwa.

drób, zakład drobiarski firmy ami, wielkopolskie, koronawirus

Wstrzymano produkcję w zakładzie. Wielu pracowników zakażonych

Do odwołania wstrzymano produkcję w zakładzie drobiarskim firmy Ami w wielkopolskim Mikstacie - dowiedziała się PAP we wtorek w zarządzie spółki. 233 pracowników zakładu zakażonych jest koronawirusem - podał rzecznik wojewody...

Resort przypomniał, że ze względu na ważną rolę rolnictwa w bezpieczeństwie żywnościowym Polaków, minister zdrowia wyraził zgodę na wyjątki od przyjętych w innych działach gospodarki zasad bezpieczeństwa.

Dotyczą zatrudniania w gospodarstwach pracowników z innych krajów, możliwości pracy połączonej z kwarantanną na terenie gospodarstwa, a także zasad prowadzenia produkcji w zakładach przetwórstwa rolno-spożywczego.

"Do ministerstwa docierają jednak informacje, że niektórzy lekceważą zasady bezpieczeństwa. Niektóre zakłady przetwórcze nie respektują zasad organizacji pracy, która minimalizowałyby możliwość przenoszenia wirusa między pracownikami" - czytamy w komunikacie MRiRW.

Jak dodano, także w gospodarstwach rolnych kontrole przeprowadzane przez policję i inspekcję sanitarną "wskazują na poważne niedociągnięcia".

rzeźnia w Rheda-Widenbrueck, koronawirus, ubój zwierząt, Eggenburg

Jedna rzeźnia wznawia ubój, druga na kwarantannie

Władze miasta Rheda-Wiedenbrueck w niemieckiej Nadrenii Północnej-Westfalii zezwoliły na wznowienie uboju w największych w kraju zakładach mięsnych. Przymusowy przestój czeka z kolei rzeźnię w austriackim Eggenburgu. Niemiecka...

Resort wymienia, że wśród nich znajdują się: nielegalne zatrudnianie pracowników, nieprzestrzeganie zasady, że mogą przebywać w okresie kwarantanny wyłącznie na terenie gospodarstwa (z zachowaniem możliwości docierania do wszystkich pól będących składnikami gospodarstwa), kontaktowanie się przez pracowników z okolicznymi mieszkańcami, ale także złe warunki bytowe zatrudnionych osób.

Minister podkreśla, że "takie praktyki nie mogą mieć miejsca".

"Minister rolnictwa apeluje o rozwagę i odpowiedzialność, a także przypomina, że niewypełnianie nałożonych przepisów sanitarnych podlega karze!" - wskazano.

Jak zaznaczono, "polskie rolnictwo - tak ważne dla całego społeczeństwa i z takim trudem walczące o pozytywny wizerunek w oczach świata - nie może być narażane na szwank przez niedbalstwo części uczestników łańcucha żywnościowego".
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu