Będą nowe zasady szacowania szkód w rolnictwie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
05-02-2017,9:10 Aktualizacja: 05-02-2017,9:22
A A A

Ministerstwo rolnictwa zaproponowało zmiany w zasadach szacowania szkód w rolnictwie na skutek wystąpienia klęsk żywiołowych. Produkcja rolna w gospodarstwie będzie ustalana na podstawie jednolitych danych.

Ponadto na stronie internetowej ministerstwa rolnictwa będzie udostępniony jednolity formularz protokołu szacowania szkód - poinformował wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki na ostatnim, styczniowym posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa.

susza, klęska żywiołowa, pomoc dla rolników, ARiMR, pieniądze dla rolników

Będzie pomoc dla rolników dotkniętych przez klęski żywiołowe

Listy rolników ubiegających się o pomoc w związku ze stratami poniesionymi w wyniku klęsk żywiołowych zostaną ogłoszone na początku marca tego roku, a rozpatrywanie wniosków zakończy się do lipca - poinformowała dyrektor z Agencji...
Wyjaśnił, że zmiany w szacowaniu szkód w gospodarstwach z powodu klęsk żywiołowych są wprowadzane w związku z licznymi wystąpieniami organizacji rolniczych oraz wojewodów, którzy postulowali ujednolicenia protokołów szacowania takich szkód. Oszacowanie szkód jest podstawą do ubieganie się o pomoc.

Zmiana polega na tym, że gdy rolnik nie posiada danych rachunkowych lub dokumentów potwierdzających wielkość produkcji prowadzonej w jego gospodarstwie, produkcja będzie ustalana jednolicie na podstawie danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Informacje te będą publikowane na stronie Instytutu.

Zdaniem wiceministra, korzystanie z takiego samego formularza zapewni jednolitą metodologię wyliczania szkód w gospodarstwach, a także jednolite prezentowanie danych.

chwasty, żyto, plantacja

Jak zmniejszyć zachwaszczenie podczas suszy?

Susza wpływa niekorzystnie zarówno na wzrost roślin uprawnych, jak i chwastów, z tym że te drugie lepiej sobie radzą z niedoborem wody. Rolnicy mogą w warunkach suszy zmniejszyć zachwaszczenie pod warunkiem przestrzegania kilku...
- Staramy się, aby protokół był jasny, czytelny, a jednocześnie precyzyjny. Chodzi o to, aby nie było zróżnicowania i wątpliwości, a także wielu sygnałów od rolników i komisji szacujących, że następuje zbyt znaczne zróżnicowanie pomiędzy regionami, pomiędzy szacunkami w poszczególnych komisjach - zapewnił wiceminister

Jak mówił Bogucki, komisje powołane przez wojewodów w przypadku oceny stanu drzew owocowych, będą dwukrotnie oszacowywały szkody spowodowane przez ujemne skutki przezimowania (straty zimowe), przymrozki wiosenne, powódź lub grad.

Po raz pierwszy szacowanie odbędzie się w terminie dwóch miesięcy od dnia wystąpienia szkód. Natomiast drugi raz - nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia wystąpienia tych szkód. - Drugi szacunek będzie uprawniał do ubiegania się o wsparcie spowodowane stratami w drzewach owocowych, ponieważ nie zawsze jedno szacowanie pozwala na to, żeby rzeczywiście ustalić ostateczne szkody - wyjaśnił wiceminister.

Milionowe straty przez trąby powietrzne i gradobicia w lipcu

Latem pogoda bywa nieprzewidywalna i często trzeba szacować szkody wyrządzone na skutek huraganowego wiatru czy gradu. O tym, co jest najważniejsze w pracy likwidatora szkód mówi Bernard Mycielski, szef biura likwidacji szkód...
Wiceszef resortu rolnictwa przypomniał, że przepisy znowelizowanej ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z 15 grudnia ub.r. wprowadziły nowy, sześciodekadowy okres, w którym będzie monitorowane wystąpienie zagrożenia suszą, jest to okres od 21 marca do 20 maja.

Chodzi o uwzględnienie w ocenach zasobów wodnych pochodzących z okresu zimowego, które w ostatnich latach w szczególnej mierze przyczyniały się do zaistnienia skutków w postaci suszy w pierwszym okresie wegetacyjnym.

Ponadto w resorcie rolnictwa trwają prace legislacyjne, które wydłużą okres raportowania suszy dla ziemniaków do 20 września. Obecnie kończyło się one na 10 września br. Monitorowaniem suszy zajmuje się Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (IUNG). Na podstawie raportów tego Instytutu powoływane są specjalne komisje do szacowania szkód.

Bogucki podkreślił, że resort rolnictwa chciałby, by system szacowania szkód w gospodarstwach rolnych związanych z wystąpieniem klęsk żywiołowych, był systemem wykorzystywanym nie tak, jak do tej pory czyli dosyć często, ale tylko w nadzwyczajnych sytuacjach. Rolnicy powinni ubezpieczać swoje uprawy i zwierzęta, a za straty występujące w rolnictwie odszkodowania powinny wypłacać firmy ubezpieczeniowe.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu