Azbest musi wreszcie zniknąć z dachów. Dotacje czekają na samorządy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
16-01-2018,12:15 Aktualizacja: 16-01-2018,12:35
A A A

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu ogłosił nabór wniosków na usuwanie rakotwórczego azbestu. W 2017 r. na Dolnym Śląsku z budynków zniknęło aż 6 tysięcy ton tego szkodliwego odpadu.

Pieniądze - w formie do 85 procent dotacji - zostaną wpłacone zainteresowanym lokalnym samorządom, które następnie rozdysponują środki wśród mieszkańców.

Azbest jest i będzie problemem na wsi. I to jeszcze przez wiele lat

Podsumowano program oczyszczania kraju z azbestu w latach 2009-2014. Co w tym czasie udało się zrobić? Na zadania edukacyjno-informacyjne wydano 4,13 mln zł, a do dopiero początek, bo program potrwa jeszcze 17 lat. W ostatnich 5 latach Ministerstwo...

- Za te pieniądze będzie można pokryć koszty demontażu, zbierania, transportu i unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest - wylicza Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu na antenie Polskiego Radia Wrocław.

Włókna azbestowe to podstępny przeciwnik dla zdrowia i bezpieczeństwa. Niewidoczne, mikroskopijne włókna wdychane z powietrzem gromadzą się w organizmie i nie są z niego wydalane. Mogą powodować m.in. choroby opłucnej lub osierdzia i nowotwory złośliwe.

Warto też pamiętać, że azbest po około 30 latach od zamontowania na budynku zaczyna ulegać erozji, podczas której może wydzielać się szkodliwy pył.

Eksperci przestrzegają właścicieli budynków, do budowy których użyto azbest przed próbami samodzielnego usuwania materiału. To zadanie należy powierzyć specjalistycznym firmom, które w bezpieczny sposób zdemontują i przewiozą odpady na składowiska.

azbest, NFOŚiGW, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Opieszałość urzędników opóźnia usuwanie azbestu z dachów

Ze środków udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na usuwanie wyrobów zawierających chorobotwórczy azbest, w latach 2015-2016 wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki...

W ubiegłym roku "w akcji azbestowej" na Dolnym Śląsku wzięło udział 111 samorządów, które usunęły 6 tysięcy ton odpadu. Łączna wartość dotacji wypłaconych przez WFOŚiGW we Wrocławiu wyniosła ponad 2,3 miliona złotych - przypomina Radio Wrocław.

Warunkiem przystąpienia do obecnego konkursu (wnioski można składać do 16 lutego do godz. 15.30) dla samorządów jest wcześniejsze przeprowadzenie inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest.

Gminy muszą także przedstawić aktualny program usuwania materiału, zatwierdzony przez Radę Gminy. W woj. dolnośląskim - zgodnie z danymi z Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami - było około 138 tys. ton wyrobów azbestowych.

Podobne nabory ogłoszono również w kilku innych województwach. Do końca 2032 r. w całym kraju azbest ma zniknąć z budynków.
 

źródło: Polskie Radio Wrocław

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu